Adana Nevşehir Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Adana Nevşehir Otobüs Bileti

Adana Nevşehir otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Adana’dan Nevşehir’e giden otobüs firmaları için tıkla!

Saklı Kilise (Yu- hanna Kilisesi — Bu kilisede bulunan resimlerden Aziz Yuhannaya ait büyük bir resim göze çarpmaktadır.

Aziz Theodor Kilisesi — Meleklerle ilgili resimler, Isa Peygamberin dua ederken durumunu tesbit eden resim ve Azizlere ait çeşitli resimler vardır.

Kılıçlar Kilisesi — Çeşitli Peygamber ve Azizlerin tasvirleri bulunmakmaktadır.

Ürgüp – Nevşehir’e 20 Km. mesafededir. Ürgüp civarı Erciyaş dağından çıkan lâvların meydana getirdiği tüf kaya kitlelerinin çeşitli etkilerle aşınmadan meydana gelen kaya hunileri. piramitleri.

Avcılar (Maçan) — Ürgüp’e 10 Km. mesafededir. Koy içinde birçok peni bacası bulunmaktadır. Göreme – Avcılar. 2 Km. iik yul boyunca orijinal şekilli kayalar göze çarpar.

Hacı Bektaş — Nevşehir – Kırşehir yolu üzerinde bir kazadır. Başlıca eser. Hacıbektaş Türbesidir. Türbenin etrafında tarikatle ilgili binalar bulunmakladır.Bektaşi tarikatının kurucusu Hacı Bektaş Veli’nin XIII. yüzyılda yapılmış türbesidir. XIX. yüzyılda esaslı şekilde tamir görmüştür. Türbede 39 mezar vardır. Bu mezarlar Bektaşi Büyükleri ve Hacı Bektaş Veriye hizmet edenlere aittir.

Gülşehir (Arapsun) — Nevşehir’in 20 Km. kuzeyindedir. Eölgede yapılan kazılarda Roma, Bizans devirlerine ait eserler meydana çıkarılmıştır. Gülsehir’e 4 Km. mesafede Açık Saray harabeleri bulunmaktadır. Bunlar tüf kayalara oyulmuş bir yeraltı şehrinin kalıntısıdır, içinde kayalara oyulmuş, su kuyuları, su yolları, evler, çarşı ve pazar yerleri vardır.

Gülşehir çevresinde, Açık Saray kıyılarında ve bilhassa Kızılırmak’ın kuzeyinde. Gülşehir – Çemel yolu üzerinde ve Kozan Kaya diye adlandırılan mevkide tüf kaya kitlelerine, peri bacalarına, yerden bitmiş mantarı andıran pembe ve beyaz renkte kaya gruplarına rastlanmaktadır.

Kasabanın içinde başlıca eser Kurşunlu Cami’dir. XVIII. yüzyılda, Kara Vezir Seyyit Mehmet Paşa devrinde inşa edilmiştir. Camiin yanında medrese. hamam. 6 çeşme de yapılmıştır.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Adana Nevşehir otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!