Adana Zonguldak Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Adana Zonguldak Otobüs Bileti

Adana Zonguldak otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Adana’dan Zonguldak’a giden otobüs firmaları için tıkla!

AMASRA — Zonguldak’m 105 Km. kuzeyinde; Zonguldak ile İnebolu arasında, bir yarımada üzerine kurulmuş olan bu kasaba tabiat güzellikleri ve plâjı ile Türkiye’nin en cazip sayfiyelerinden biridir. Amasra adını, kurucusu olan Pers Kralı III. Darius’un yeğeni Amastris’ten almıştır. Sonraları Roma ve Bizans hâkimiyetine girmiş elan kasaba Fâtih Sultan Mehmet tarafından alınmıştır.

Civarda Romalılar zamanından kalma hamam, tiyatro ve tapınak yıkıları bulunmaktadır. Amasra Kalesi Bizans devrinde yapılmış, XIV. yüzyılda Cenevizliler tarafından tâmir edilmiştir. Amasra’da bir müze bulunmakta ve civarda bulunan eserler burada teşhir edilmektedir.

Amasra’nın şehir içinde iki plâjı vardır. Büyük liman ve küçük liman. Bu iki liman Karadeniz’e doğru uzanın bir yarımada ile ayrılmıştır. Böylece rüzgâr nereden eserse essin. Amasra’da sâkin bir plâj bulmak mümkündür. 500 metre uzunluğunda olan Büyük Limanın kumu gayet temiz ve incedir. Yarımadanın batısındaki küçük limanın ise çakıl sahilli bir plâjı vardır.

Amasra’nın özelliklerinden biri de ağaç çekme, hasır örme ve kırma tel işlemeleri gibi hâtıra eşya yapmasıdır.

Çakraz — Amasra’nın doğusunda güzel bir plâjı bulunan bir köydür.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Adana Zonguldak otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!