Adıyaman Ankara Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Adıyaman Ankara Otobüs Bileti

Adıyaman Ankara otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Adıyaman’dan Ankara’ya giden otobüs firmaları için tıkla!

Ulus Bayram Sokağında, Augustus Tapınağı yanında Hacı Bayram Camisi yer almaktadır. Bayramiyye Tarikatı kurucusu, Hacı Bayram Veli yaptırmıştır (1427). Mimar Sinan tarafından onarıldığı bilinmektedir. Ayrıca 1714’te, Hacı Bayram Veli’nin torunlarından Mehmet Baba, 1940’ta ise Vakıflar Genel Müdürlüğünce onartıldı. Dikdörtgen biçimindeki caminin son cemaat yeri sonradan eklendi. İki şerefeli silindirik minaresi, tuğla gövdeli ve kare kaidelidir. Caminin duvar tuğlalarının arasında süs olarak yer yer yeşil tuğlalar kullanılmıştır, iki dizi halindeki pencerelerin altta olanları sivri kemerli nişlerle çevrili, üst pencerelerin camları vitraylı, yanlan alçı kabartmalı, üstleri ise sivri tuğla kemerlidir. Ahşap tavanın kenarları çiçek desenleri ile bezeli bir pervazla çevrilidir. Müezzin mahfilinin altı 18.yy Kütahya çinileriyle süslüdür. Ahşap üzerine boyama süslemeleri Nakkaş Mustafa imzalıdır.

Talat Paşa Bulvarı yakınındaki Hacı Musa tarafından yaptırılmış olan aynı adlı camii (1460- 1461), Evkaf İdaresince 1923’te onartıldı. Dikdörtgen planlı caminin kerpiçten örülü duvarları ahşap hatıllarla güçlendirilmiştir. Son cemaat yeri üç tuğla kemerle bağlanan iki kısa sütunun taşıdığı bir saçakla örtülüdür. Kapının üstünde iki sıra sülüs, sağında ise üç satırlık rika yazı ile yazılmış yazıtı bulunur. Pencere kenarları ve kare bölümlere ayrılmış tavanı aşıboyalı kalem işi nakışlarla, mihrabı ise geometrik motiflerle bezelidir.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Adıyaman Ankara otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!