Adıyaman Diyarbakır Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Adıyaman Diyarbakır Otobüs Bileti

Adıyaman Diyarbakır otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Adıyaman’dan Diyarbakır’a giden otobüs firmaları için tıkla!

Diyarbakır nüfusu hızla büyüyen bir ildir. Nitekim, 1927-1980 döneminde, ülke nüfusu 3 kat artarken, Diyarbakır’ın nüfusu 4 kat artmıştır. İl nüfusunun bu hızlı artışı iki temel etmene bağlıdır. Yüksek doğurganlık ve göç. Diyarbakır’da 1970’lerin ortasından başlayarak, “göç verme konumundan” “göç alma konumuna” geçmesi ile, doğurganlık düzeyindeki gerilemeye karşın, nüfus artış hızı yeniden ve önemli ölçüde yükselmiştir. 1985 geçici nüfus sayımı sonuçlarına göre Diyarbakır’ın nüfusu 941.522’dir.

AKARSULAR

İldeki en önemli akarsu Dicle’dir. Diyarbakır’ın “Nil”i diye bilinen, kente can veren Dicle nehri, yöre halkı tarafından kutsal sayılır ve Tanrı’ya uzanan yol olarak bilinir. İldeki akarsuların çoğu Dicle’ye dökülür, bunlar arasında, Batman Çayı, Ambar Çayı, Kalhane Suyu, Medya Çayı, Sinek Çayı, Madrap Suyu, Göz Suyu, Sinan Suyu ve Çüngüş Çayı sayılabilir.

GÖLLER

İlde doğal göl yoktur. Buna karşılık, Deve Geçidi Barajı, Karakaya Barajı, Ortaviran Göleti, Gözegöl Göleti, Kurtkaya Göleti gibi yapay göller vardır.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Adıyaman Diyarbakır otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!