Adıyaman Edirne Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Adıyaman Edirne Otobüs Bileti

Adıyaman Edirne otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Adıyaman’dan Edirne’ye giden otobüs firmaları için tıkla!

Avrupa ve Anadolu’ya yakınlığından dolayı, Edirne’nin kültür tarihi oldukça zengindir. Yöre halkının çoğunluğunu, çeşitli zamanlarda Balkan ülkelerinden ve Kırım- Kafkasya yöresinden gelen göçmenler oluşturur. Göçleri, bozgunları en yoğun biçimde yaşayan yöre halkı, acılarını, özlemlerini, sıkıntılarını “Rumeli Türküleri” diye bilinen yanık türkülerle, yarattığı söylenceler, atasözleri, deyimlerde dile getirmiştir. Anonim ürünler bakımından zengindir. Bu ortak ürünlerde dil özellikleri belirgindir. Halkın çevresindeki eşyayı, canlıları algılayış biçimi bilmecelere yansımıştır. Yörede sıkça söylenen bilmecelerden birkaç örnek: İrsiz içerde, başı dısarda. (Çivi)

Erkez uyur, baba ilyaz oturur. (Saat)

Bej gardej birbirini kovalar. (Çorap şişi) Ezan okur, namaz kılmaz, karı alır, nikah kıymaz (Horoz).

Yöre, değişik yerleşimlerin, müzik ve oyun kültüründen etkilenmiştir. Geleneksel oyunları, renk, espri, biçim yönünden Anadolu oyunlarından ayrılır. Kasap Oyunu, Sigoş, Debreli Haşan, Kâzibe, Çamko, Mendil Alaybeyi, Karşılama, en çok oynanan oyunlardır.

Günümüzde ildeki kültürel etkinlikler giderek yaygınlaşmakta ve kurumsallaşmaya yönelmektedir. Halkın katılımı, ancak şenliklerde ve spor çalışmalarında görülmektedir. Öte yandan sergi, görsel sanatlar gibi alanlarda etkinlikler sınırlı kalmaktadır.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Adıyaman Edirne otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!