Adıyaman Kütahya Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Adıyaman Kütahya Otobüs Bileti

Adıyaman Kütahya otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Adıyaman’dan Kütahya’ya giden otobüs firmaları için tıkla!

TARIM

İldeki ekonomik faaliyetlerin temelini tarım oluşturmaktadır. Tahıl ekiminin yaygın olduğu ilde tahıllar içinde en önemli yeri buğday tutmaktadır. Daha sonra sırasıyla arpa, mısır, çavdar, yulaf, darı ve pirinç belli başlı tarımsal ürünlerdir.

Baklagillerinde yaygın olarak ekiminin yapıldığı Kütahya’da en fazla yetiştirilen ürün nohuttur. Ondan sonra fasulye, mercimek ve bakla gelmektedir.

ilde ekimi yapılan sanayi bitkileri arasında şekerpancarı başta gelmektedir. Daha sonra tütün, kenevir lifi, anason ve afyon sakızı sıralanmaktadır.

SANAYİ

Kütahya ekonomisinde tarım kesiminin ağırlığı sürmekle birlikte, sanayi kesimi de hızla gelişen bir ildir.

Özellikle, Değirmisaz, Tunçbilek ve Seyitömer linyit yataklarının işletilmeye başlanmış olması ve buralarda termik santrallerinin de kurulması il endüstrisinde büyük gelişmelere yol açmıştır, ildeki en önemli sanayi kuruluşları şunlardır. Kütahya Gübre Fabrikası, Kütahya Şeker Fab., Kütahya Manyezit İşletmeleri, Kütahya Porselen Sanayi, Seyitömer Linyitleri İşi, Seyitömer Termik Santrali, Gediz İplik ve Mensucat San.

YERALTI ZENGİNLİKLERİ

Yeraltı kaynakları hayli zengin olan Kütahya’nın en Önemli madenleri linyit, bor minarelleri, krom, demir, bakır ve kurşundur.

MTA’nın Kütahya’da sağladığı yeraltı madenlerinin ilçelere göre dağılımı şöyledir: Merkez ilçe: Linyit, manyezit, manganez, diyartomit

Emet: Linyit, demir, bor, manganez, asbest

Gediz: Linyit, alunit, civa Domaniç: Linyit

Tavşanlı: Linyit, krom, manyezit, manganez, baıit

Simav: Krom, demir, manyezit, manganez, antimon

Altıntaş: Mermer, manganez

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Adıyaman Kütahya otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!