Adıyaman Mardin Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Adıyaman Mardin Otobüs Bileti

Adıyaman Mardin otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Adıyaman’dan Mardin’e giden otobüs firmaları için tıkla!

Mardin’in hareketli bir geçmişi vardır. Sınıra olan yakınlığı, göçler, Osmanlı dönemindeki yakın ilişkiler sonucu yörede Arap kültürü ve dilinin belirgin etkileri görülmektedir.

Müslümanlar arasındaki mezhep ayrılıkları yanında, Yezidilik ve Hıristiyanlık çeşitli yorumlarının da yer aldığı karmaşık dinsel yapı toplumsal yaşamın etkili kurumlan arasındadır. Yöre toplumsal yapısında, Müslümanlık inanç ve gelenekleri egemendir.

Aşiret yapısından, şeyhlik, ağalık gibi kurumların varlığını sürdürdüğü Mardin toplumsal yaşamında geleneksel değerler egemendir. Günümüze değin bir araştırma yapılmadığından kaynaklarda ortak ürünlerden örneklere pek az rastlanmakta, yöreden yetişmiş halk ozanlarına ise rastlanmamaktadır.

SÖYLENCELER

Mardin de doğayı eski yerleşmeleri, ermişleri, din ulularını konu alan söylenceler olduğu bilinmektedir. Bunlardan pek azı günümüze yansımıştır. Bunlar, kentin adına ilişkin söylenceler: Kalat Mara Söylencesi ve Cizre’nin Kuruluşuna ilişkin Söylence’dir.

ATASÖZLERİ

Midyat-Dargeçit yöresinden derlenmiş atasözlerine birkaç örnek: “Beş dille tartılır”, “Kıl tane tane sakal olur”, “Bir âlim bin alemden üstündür”, “Başını yumuşak yastığa, karnını pahalı yemeğe alıştırma, ilerde bulamazsın”, “Dünya fani, malın hani”.

HALK MÜZİĞİ-OYUNLAR

Yöre halk müziği Arap ve Doğu Anadolu etkisindedir. ilde 1952’de bir derleme yapılmıştır. Müzik yörede yaşamın bir parçasıdır.

Halay bölgesi olan Mardin oyunlarında Diyarbakır ve Urfa halaylarının etkisi görülür. Lorke, Hürse, Malaya, Delilo, Güle, Midyat Halayı, Meryem en yaygın halaylardır

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Adıyaman Mardin otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!