Adıyaman Mersin Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Adıyaman Mersin Otobüs Bileti

Adıyaman Mersin otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Adıyaman’dan Mersin’e giden otobüs firmaları için tıkla!

TARIM

il ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. İl yüzölçümünün ancak %20’sinin ekilebilir topraklar olmasına karşın, Çukurova’nın il sınırı içinde kalan kesimi yüksek verim sağlar. Buğday, arpa, mahlut sırasıyla en önemli tahıllardır. Endüstri bitkilerinden pamuk Tarsus’ta yetiştirilir ve çiğit elde edilir. Yer fıstığı, susam diğer ürünleridir. Turfanda sebzecilik gelişmiştir. Meyvecilik, özellikle turunçgillere dayanır ve Türkiye üretiminin büyük bir kısmı İçel’den sağlanır. Yüzölçümünün %47’sini kaplayan otlaklar, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine olanak verir. Özellikle engebeli alanlarda kıl keçisi ve düzlüklerde koyun besiciliği yaygındır.

Arıcılık, bağcılık gelişmiştir. Su ürünleri yönünden zengin ilçede kalkan, mercan, levrek, kırlangıç, ahtapot, İstakoz ve karides avcılığı önemli yer tutar.

SANAYİ

Türkiye’nin 3. büyük petrol rafinerisi Ataş ve ona bağlı petro-kimya kuruluşlarıyla il önemli bir sanayi merkezi olmuştur. Un, çırçır, dokuma, yem. çimento, çiğit, çeltik, bitkisel yağ, boya, sabun diğer endüstri dallarıdır. Gülnar’da zengin demir ve kuvartz yatakları, ayrıca linyit, yeraltı kaynaklarıdır. Son zamanlarda bulunan krom yataklarının da üretimine başlanmıştır.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Adıyaman Mersin otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!