Adıyaman Niğde Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Adıyaman Niğde Otobüs Bileti

Adıyaman Niğde otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Adıyaman’dan Niğde’ye giden otobüs firmaları için tıkla!

İlin tarih öncesi dönemi paleolitik dönemle başlamıştır. (Kayseri-Niğde arasındaki obsid- yen yatakları.) Ayrıca bölgede Neoliti döneme ait obsidyon gereçlere de rastlanmaktadır. (Kayaardı Tepesi). Niğde’nin yazılı tarih dönemi Hititlerle başlamaktadır. Yörede İÖ 3000’den itibaren Hititler’in yerleştiği bilinmektedir.

Bölgeye İÖ VIII. yy. Persler egemen olmuşlar, Perslerin yöredeki uzun egemenliğine İÖ ı IV. yy.’da Büyük İskender son vermiştir. Onun ölümünden sonra, imparatorluk paylaşılırken, Selevkosların payına düşmüştür. Daha sonra Kapadokya Krallığı egemenliğine giren yöreye İÖ R. yy.’da Romalılar hakim olmuşlardır. Bizanslılardan sonra yöre 707’de Arapların eline geçmiş ve Halife elMemun zamanında onarılmıştır. Bundan sonra Niğde yöresi Bizanslılarla-Araplar arasında bir kaç kez el değiştirmiştir.

1071 Malazgirt Savaşından sonra, Kutalmışoğlu Süleyman Şah tarafından fethedilen yöre, yeni Türk devletinin sınırları içine katılmıştır. Selçuk Türkleri zamanında kent büyk önem ve değer kazanmıştır.

Selçuklu devletinden sonra yörede İlhanlılar, Eretnaoğulları, Karamanoğulları egemen oldular. Ankara Meydan Savaşından sonra bu toprakları Timur tekrar Karamanoğullarına verdi. Yöre, daha sonra Türk Memlûk devletinin (1419) ve tekrar Akkoyunluların egemenliği altına girdi. 1470 yılında da kesin olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları içine katıldı. Niğde 1924’te il oldu.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Adıyaman Niğde otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!