Adıyaman Sakarya Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Adıyaman Sakarya Otobüs Bileti

Adıyaman Sakarya otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Adıyaman’dan Sakarya’ya giden otobüs firmaları için tıkla!

NUFUS VE YERLEŞİM

Nüfus varlığı yönünden önemli illerimizdendir. Nüfus yoğunluğu ise, Türkiye ortalamasının iki katı düzeyinde bir grafik gösterir. 1954’ten beri nüfusu giderek artmıştır. İl nüfus yapısında temel etken Adapazarı’nın gelişme dinamiğidir. İl nüfusunun %45’i bu ilçe de yaşamaktadır.

Kesin kanıtlar olmamakla birlikte, Paleotik Dönem’den itibaren bir yerleşme alanı olan ve yazılı tarihinde Bitinya adıyla bilinen bölgede önce tebrik ve Marionidler yaşamıştır Bitinler bu topluluklarla kaynaşarak egemen olmuş yöre bu adla anılmıştır, sonraları Lidya, Pers, Makedonya egemenliklerim Roma ve Bizans izlemiştir. Türklerin ilk gelişi Selçuklularla başlamış Osmanlı İmparatorluğu, Orhan Bey’den itibaren sürekli olarak hüküm sürmüştür.

Osmanlı-Rus savaşlarını izleyen 19. yüzyıl bölgede durgun geçmiş, Kırım, Kafkas ve Balkan göçmenlerin sığınağı olmuştur.

YERALTI ZENGİNLİKLERİ

İlin en önemli madenlerinden demir Aktaş köyü çevresinde geniş yataklar oluşturur, ancak işletilmeye açılmamıştır

Mermer: Adapazarı. Sapanca. Akyazı ilçelerinde bulunur. Siyah mermer nitelikli bir yeraltı zenginliğidir. Ayrıca, bakır manganez, asbest talk ve kil yatakları vardır.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Adıyaman Sakarya otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!