Adıyaman Samsun Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Adıyaman Samsun Otobüs Bileti

Adıyaman Samsun otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Adıyaman’dan Samsun’a giden otobüs firmaları için tıkla!

NÜFUS VE YERLEŞİM

Nüfus varlığı bakımından Türkiye’nin önemli illeri arasında yeralan Samsun nüfus varlığı bakımından iller sıralamasında 7. sırada yer almaktadır. 1985 nüfus sayımında 1.123.116 olan il nüfusunun 449.856’sı il ve ilçe merkezlerinde, 673.260 da bucak ve köylerde yaşamaktadır. Samsun’da kilometrekareye 117 kişi düşmektedir.

MANİLER

Samsun’da mani söyleme geleneği günümüzde de canlılığını korumaktadır. Manilerin çoğu sevda üzerinedir. Yörenin önemli geçim kaynağı tütün de manilere konu olmuştur. Kavak yöresinden derlenmiş bir örnek.

ATASÖZLERİ

Karmaşık öğelerden oluşmuş kültürel yapı, atasözlerine de yansımıştır. Yöreden derlenmiş atasözlerine birkaç örnek: “Arkadaşı dıştan değil, içten seç”, “Aslan varken kediye ciğer düşmez”, “Bir ekmeklik unun varsa, erbabına yaptır”, “Çarık çarıkla, sarık sarıkla.”

HALK MÜZİĞİ-OYUNLAR

Halk müziğinde, oyunlarda Karadeniz yöresinin Orta Anadolu’nun etkisi belirgindir. Bağlama ve Karadeniz kemençesi biraradadır. İl, horon ve karşılama bölgesindedir. Ayrıca, Rumeli oyunları da yaygındır. Oyunlara tek davul, iki ya da üç zurna eşlik eder. İlde oynanan oyunların başlıcaları şunlardır. Cimdaüı, Cigoş, Cugüşun harmanları, Çarşamba Çiftetellisi, Debreli Haşan, Dik Horon.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Adıyaman Samsun otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!