Adıyaman Yozgat Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Adıyaman Yozgat Otobüs Bileti

Adıyaman Yozgat otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Adıyaman’dan Yozgat’a giden otobüs firmaları için tıkla!

Yozgat, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. İlk Tunç Çağ’dan Selçuklu dönemine değin tüm kültürel dönemlerin tabakalandığı Alişar, özellikle Hitit kültürünün önemli merkezlerinden biridir.

Bölge, Pers, Helen, Roma ve Bizans kültürlerinden etkilenmekle birlikte Türklerin egemenliğinden sonra bütün bu eski kültürler Türk- İslam bireşiminde erimiştir.

Bugün tarımsal uğraşların egemen olduğu Yozgat’ta geleneksel yaşam biçimi de varlığını büyük ölçüde sürdürmektedir. Giyim- kuşamda kentlerde çağdaş giyim anlayışı egemenken, kırsal kesimlerde geleneksel anlayış varlığını sürdürmektedir.

Doğum ve çocukla ilgili gelenekler de çağdaş uygulamalar belirleyici iken, evlenmeler de görücülük, başlık gibi geleneksel uygulamalar varlığını sürdürmektedir.

Geleneksel el sanatlarının gelişmiş olduğu Yozgat’ta dokumacılık ve örücülük günümüzde başlıca el sanatlarıdır.

Yozgat’ta yöresel halk edebiyatı ürünleri günümüzde de canlıdır. İlde, XIX. yüzyıl sonlarına değin canlılığını korumuş bir halk şiiri geleneği vardır.

Yozgat’ta mani söyleme geleği günümüzde de varlığını sürdürmektedir.

İlde, doğal motifleri ve dinsel öğelerin egemen olduğu söylenceler de yaygındır. Söylencelerden en bilinenleri şunlardır. Kentin adına ilişkin söylence, gelin kayaları söylencesi, düldül izi söylencesi, çamlık söylencesi. Yozgat’ta güçlü, köklü bir müzik ve oyun kültürü vardır. Yozgat uzun hava bölgesindedir. Yozgat geleneksel halk oyunları bakımından da zengindir. Halay bölgesine olmasına karşın, karşılamalar, kaşık oyunları, çiftetelli gibi tek oyunlar da yaygındır.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Adıyaman Yozgat otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!