Afyon Ağrı Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Afyon Ağrı Otobüs Bileti

Afyon Ağrı otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Afyon’dan Ağrı’ya giden otobüs firmaları için tıkla!

Ağrı toprakları 2. jeolojik zamandan başlayarak, son dönemlere değin oluşumunu tamamlamış ve bugünkü doğal yapısına ulaşmıştır.

Alüvyon örtü yer yer volkanik oluşumları da kaplamıştır; ancak birikim kalınlığı pek derinlere inmemektedir. Kentsel gelişme alanları göl ve akarsu çökelleri üzerindedir. Doğubeyazıt: Ponza taşı (Çeten li köyü yakınları)

Tutak: Tuz (Perobey yakınında)

Eleşkirt: Linyit (Ramazan ve Yığıntas köyleri) Taşlıçay: Madensuyu yöresinde)

Diyadin: Kükürt, kaplıca suyu

HAYVANCILIK

Tarımsal üretim içinde en önemli uğraş hayvancılıktır. Türkiye’nin en önemli hayvancılık merkezlerinden biri olan Ağrı’nın başlıca ticari ürünleri canlı hayvan ve hayvan ürünleridir. En çok yetiştirilen hayvan koyundur.

SANAYİ

Hayvancılık Ağrı ilinin önemli gelir kaynaklarından biridir.

TARIMI

İlin en önemli ekonomik faaliyeti tarımdır. Tarımda modern girdi kullanımının çok düşük düzeyde olması verimi düşürmektedir. En çok buğday ziraati yapılır. Endüstri bitkilerinden en fazla ekileni ise pancardır.

YERALTI

ZENGİNLİKLERİ

Maden yatakları ilçelere göre şöyledir: Merkez ilçe: Asbest (Molla Ali köy ve Kumde Ağrı’da devletçe kurulan 4 fabrika ve 1 tuzla dışında büyük ölçekli sanayi işletmesi yok gibidir. Bunların dışındaki işletmelerin çoğu, un fabrikası, marangozhane ve bakır işletmeleri gibi küçük işyerleridir. İlde tarım ve sanayinin geri kalmışlığı, hayvan ticaretinden elde edilen gelirin il içinde yatırıma dönüştürülme- yerek, öbür illere akıtılması, Ağrı’nın yoksulluğunu sürdüren bir kısır döngüdür.

1984 yılında toplam 1 milyar 436 milyon lira vergi ödenmiştir. En çok vergiyi A. Baki Özdemir (müteahhit), 16 milyon lira ile vermiştir.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Afyon Ağrı otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!