Afyon Antalya Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Afyon Antalya Otobüs Bileti

Afyon Antalya otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Afyon’dan Antalya’ya giden otobüs firmaları için tıkla!

Antalya’nın tarihi, ilk insanın Anadolu topraklarında görüldüğü çağlardan başlar.

Türkiye’deki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Antalya’nın adı, ilk kurucusu sayılan Bergama Kralı Attalos’tan türemiştir. Antalya, eski çağ kaynaklarından Attaleia, yeni çağlarda Adalia, Türk kaynaklarında da bazen Adalya olarak geçer.

Kent BergamalIların elinden çıktıktan sonra, bölgeye Türklerin yerleşmesiyle Attaleia’- nın adı Antalya’ya çevrilmiştir.

Antalya bölgesinin tarihi, genellikle Anadolu tarihine göre belirlenmiş,zaman zaman da kendine özgü niteliklerini koruyabilmiştir. Hititlilere kadar uzanan tarihiyle Antalya o zamanlar Pamfilya adıyla anılırdı. Bu bölge Disidya ve Lidya’yı da içine alırdı.

Sırasıyla bölge, Lidyalılar, Persler ve Büyük İskender’in egemenliği altında kaldı. İskender’in ölümünden sonra bölge General Anti- gonos’un egemenliğine girdi.

Selçuklular döneminde de, önemli bir yerleşme yeri olan Antalya, 1392 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından OsmanlI İmparatorluğu’nun sınırlarına katıldı.

1919’da İtalyanlar tarafından işgal edilen bölge, 9 Temmuz 1922’de yine Türklere teslim edildi ve cumhuriyet döneminde il haline geldi.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Afyon Antalya otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!