Afyon Bilecik Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Afyon Bilecik Otobüs Bileti

Afyon Bilecik otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Afyon’dan Bilecik’e giden otobüs firmaları için tıkla!

Bilecik, tarım ve sanayi yönünden İl sıralamasında 65. olarak geri kalmıştır. Çevre illerin hızlı gelişimi, erozyon ve sanayi dalına yönelirken tarım alanlarına fabrikalar kurulması, yetersiz sulama bu geri kalmışlığın başlıca nedenleridir.

Bira sanayiinin hammaddesi şerbetçiotu yalnızca Bilecik’te yetişen bir tarım ürünü olarak il ekonomisinde önemli yer tutar. Seramik sanayii hammaddeleri de ilin doğal kaynakları arasındadır. 1973’den itibaren kalkınmada öncelikli iller arasına giren Bilecik, çoğu özel sektöre ait seramik, metal-makina, kağıt ve gıda sanayi dallarında bir canlılık kazanmıştır. Ulaşım olanaklarına rağmen il, yine de ekonomik bir altyapıya sahip değildir. Başlıca ekonomik faaliyet tarım olarak kalır. Türkiye GSH içindeki payı ancak %0.6 oranındadır. Tarımsal ürünlerin işletmesi için atılımlar sonuç vermemiştir. Özellikle ipek böcekçiliği ile ünlü Bilecik Cumhuriyet dönemi sonrasında tekrar toparlanamamıştır. 1950’lerden sonra tarımda makineleşmeye rağmen, Bilecik ülke tarımsal ortalamalarının altında kalmıştır. Ancak, ülkenin sebze-meyve ekimi, tahıl ile baklagil ve sanayi bitkilerinin ekim alanını daraltmaktadır. Hayvancılık geleneksel düzeyde ve geçimliktir. Mera hayvancılığının yanısıra ipek- böcekçiliği ve kozacılık daha önemli yer tutar. Topraklarının %46’sı ormanlık olan ilde orman ürünlerini değerlendirme yöntemleri gelişmiş sayılmaz. Koruluk, baltalık ve iğne yapraklı ormanları vardır. Jeolojik yapısı itibariyle toprakları killi olup kumtaşı, kireçtaşı ayrıca şist ve mermer kütleler ile aralarındaki granit katlarından oluşan zenginliklere sahiptir. Kil dışında, seramik ve cam sanayiinin hammaddeleri olan kaolin ve feldispatı yönünden de zengindir. Mermer, inşaat sektöründe ve süs eşyaları yapımında kullanılır. Pembe mermer türü “Bilecik taşı” olarak ünlüdür. Henüz işletilmeyen manyezit cevheri de bulunur.

Enerji üretimi oldukça düşüktür. Elektrik gereksinimini ulusal elektrik şebekesinden sağlayan ilin Bozüyük ilçesinde 350 ve 150 kilo- vat/saat gücünde iki jeneratörlü hidroelektrik santralı dışında bir enerji tesisi yoktur. Sulama için yapılan Dodurga Barajı’ndan bir hidroelektrik santralı kurma projesi henüz gerçekleşmemiştir.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Afyon Bilecik otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!