Afyon Erzurum Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Afyon Erzurum Otobüs Bileti

Afyon Erzurum otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Afyon’dan Erzurum’a giden otobüs firmaları için tıkla!

Toplumsal yaşamda geleneksel öğelerin ağır bastığı Erzurum ’da geleneksel geniş aile yerini yavaş yavaş çekirdek aileye bırakmaktadır. Yörede toplumsal değişmeye koşut olarak çağdaş giysiler yaygınlaşmakla birlikte geleneksel giyim kuşam özellikleri de varlığını sürdürmektedir.

Geleneksel beslenme biçimlerinin sürdüğü Erzurum’da çayın önemli bir yeri vardır. Çay kıtlama olarak içilir. Yörenin özgün yemekleri şunlardır: Lavaş, lor dolması, çiriş, kesme çorbası.

Erzurum’da aşık edebiyatının köklü bir geleneği vardır. Halk ozanlarından yapıtları günümüze kadar ulaşabilenler şunlardır. Katibi (1595….?), Lezgi Ahmet (1791-1847), Erzurumlu Emrah (1799-1860), Summani (1860-1915), Aşık Reyhani, (1932….?).

Halk müziği ve halk oyunlarının Erzurum için ayrı bir yeri vardır. Erzurum denince akla bar gelir. Bar, birlik olma, kenetlenme, omuzdaşlık, el-ele can-cana kaynaşmayı anlatır. Dadaşın huyu, mertliği bar oyunlarının özünü belirler.

Yörede söylenen atasözleri:

Elin iyisi, itin dayısı olmaz.

Eşek çamura düşende, teymik vuran çok olur.

Aş gören giriş, iş görende sıvış.

Söylenceler yönünden de zengin olan Erzurum’da en bilinen söylenceler şunlardır: Köroğlu’nun Oltu Koluna ilişkin söylencesi, Rabia Adeviye Sultan söylenceleri, Çoban Dede söylencesi, Davut Baba söylencesi, Haza! söylencesi.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Afyon Erzurum otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!