Afyon Gaziantep Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Afyon Gaziantep Otobüs Bileti

Afyon Gaziantep otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Afyon’dan Gaziantep’e giden otobüs firmaları için tıkla!

KÜLTÜR-SANAT-FOLKLOR

Geleneksel yaşam biçimi özelliklerini büyük ölçüde koruyan Gaziantep’de geleneksel geniş aile oldukça yaygındır.

Kırsal kesimlerde geleneksel yerel giysiler varlığını günümüzde de devam ettirmesine rağmen kentierde çağdaş giysiler egemendir.

Beslenme düzeninin oluşmasında Anadolu gelenekleri yanında güneyin etkisi de görülür. Kimi yemek türlerinin kökeni Oğuzlar’a değin uzanır. Örneğin Oğuzlar’ın en eski yemeklerinden biri olan Tutmaç Çorbası günümüzde ilde Börek Çorbası adıyla değişik biçimde yapılmaktadır.

SÖYLENCELER

Yörede, halk inanışlarından kaynaklanan pek çok söylence vardır. Bu söylenceler genellikle ermiş kişilere ilişkindir. Yöre söylencelerinden en yaygınları şunlandır:

Dülük Baba Söylencesi, Gaziantep Surlarına İlişkin Söylence, Karaçomak Söylencesi, Değirmenci Dede Söylencesi, Ökkeş Söylencesi, Şıh Bilecen Söylencesi, Şahveli Söylencesi, Şeyh Fethullah Söylencesi, Hacı Hanım Söylencesi, Barak Göç Destanı.

HALK MÜZİĞİ OYUNLAR VE ATASÖZLERİ

Gaziantep’de halk müziği çok canlı, oyunları genellikle halay türündedir. Yörede oynanan oyunların başlıcaları, Keremin Halayı, Gariban Halayı, Hurşit’in Halayı, Kaba, Çifte Kamış, Şirvani, Barazi’dir.

Anasının çıktığı dala, kızı salıncak yapar.

Bakmakla öğrenilse kasaplığı öğrenir.

Düş uykudan sonra belli olur.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Afyon Gaziantep otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!