Afyon Kayseri Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Afyon Kayseri Otobüs Bileti

Afyon Kayseri otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Afyon’dan Kayseri’ye giden otobüs firmaları için tıkla!

NÜFUS VE YERLEŞİM

Nüfus varlığı açısından ülkenin önemli illeri arasında yer alan Kayseri 1985’de

870.887’ye varan nüfusuyla I urkıye sıralamasında 18. il durumundadır. İlde, 374.030’u bucak ve köylerde yaşamaktadır. Kayseri’de 1985’de km2’ye 51 kişi düşmektedir.

İLÇELER

DOĞAL YAPI

GÖLLER

İl topraklarındaki başlıgaca göller ve kapladıkları alanlar şöyledir:

Yay Gölü………………………………………..20 km2

Tuzla Gölü………………………………………19 km2

Engir Gölü……………………………………..0.4 km2

Sarıgöl………………………………………….0.13 km2

Sarımsaklı Baraj Gölü………………………..3 km2

Akköy Baraj Gölü…………………………0.92 km2

Yüzyıllardır değişik toplulukların kültür birikimiyle oluşan yaşama biçimi günümüzde ekonomik değişmelere koşut olarak değişmektedir. Geleneksel giysilerin yerini çağdaş, giysiler, geleneksel geniş ailenin yerini çekirdek aile almaktadır.

Kayseri kenti mutfağı genellikle unlu besinlerden oluşmaktadır. Sebzelerden en çok bamya, bakla, biber, patlıcan ve lahana tüketilir. İlin özgün ürünlerinden pastırma ve sucuk, Kayseri adıyla özdeşleşmiş gibidir.

Dokumacılık ilde, çok eski dönemlerden beri kadınların başlıca uğraş alanlarından biri olmuştur. Kilim, halı ve yük çulu dokumaları çeşitli yörelerde hâlâ sürdürülmektedir.

Anadolu’nun birçok yerinde olduğu gibi Kayseri’de de adak yerleri ve hatıl inançlar etkinliğini sürdürmektedir. Mevlana’nın da hocalığını yaptığı söylenen Seyyid Burhaneddin Türbesi ildeki adak yerlerinin en eskisi ve en önem verilenidir.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Afyon Kayseri otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!