Afyon Kütahya Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Afyon Kütahya Otobüs Bileti

Afyon Kütahya otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Afyon’dan Kütahya’ya giden otobüs firmaları için tıkla!

NÜFUS VE YERLEŞİM

Nüfus varlığı açısından Türkiye’nin görece önemli illeri arasında yeraian Kütahya, nüfus büyüklüğü acısından yapılan sıralamada 37. sırada yeralmaktadır. 1927-80 arası dönemde Türkiye nüfusu artmıştır. Kütahya il nüfuşu %64’luk bir artış göstermiştir. 1985’te toplam nufusun (544.937) 2.62.659’u il ve ilçe merkezlerinde, 342.278’i de bucak ve köylerde yaşamaktadır.

İÇMELER-KAPLICALAR

Hıcaköy Kaplıcası Yoncalı Kaplıcaları Naşa Kaplıcaları Hamamköy Kaplıcası Gediz Ilıcası Murat Dağı Kaplı çalan Emet Kaplıcaları Samrık Ilıcası Yemceköy Kaplıcası Yukarı Yoncaağaç Ilıcası Espeki Mürdeşenk Suyu Yemceköy Mürdeşenk Suyu

TARİH

Bizans döneminde büyük önem Kazanan Kütahya aynı zamanda bit piskoposluk merkezidir. Yöredeki Bizans egemenliği 1071 Malazgirt savaşma Kadar sürmüştür. 1079’da  Süleyman Şah kumandasındaki Tnrsier tarafından ele geçirilerek. Anadolu Selçuklular sınırları içine katılmıştır.Ancak Bizanslılar. büyük önem verdikleri bu dinsel merasim ile tekrar geri almak ister. Bizanslılarla Anadolu Selçuklusu savaşa sahne olmuştur. Sonunda Sultan Alaeddin Keykubat BizanslIları ağır bir yenilgiye uğratmış ve yörede kesin olarak Türk egemenliğini ilan etmiştir.

Selçuklulardan sonra bölgede egemen olan Germiyanccullara Osmanoğulları ile iyi ilişkiler kurmuştur. Kızım Yıldırım Beyazıt ne evlendiren Germiyan Beyi yöreyi çeyiz olarak Osmanlılara vermiştir.

1429 da yöre kesin olarak Osmanlı egemenliğine girmiştir.

Osmanlı döneminde Anadolu eyaletinin merkezi olan Kütahya, büyük bir gelişme göstermiştir. Kent en karanlık günlerini 1920’li yıllarda yaşamış; ülke 1. Dünya Savaşı sonrası işgal edilirken, Kütahya’da 17 Temmuz 1921 günü Yunan işgaline uğrayarak, 1 yıl 1 ay 14 gun Yunan işgalinde kalmıştır. 25 Ağustos’ta başlayan Büyük Taarruz sonucunla Yunan kuvvetleri geri çekilmeye başlar.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Afyon Kütahya otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!