Afyon Malatya Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Afyon Malatya Otobüs Bileti

Afyon Malatya otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Afyon’dan Malatya’ya giden otobüs firmaları için tıkla!

TARIM

İlin ekonomisi büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Nüfusun önemli bölümü geçimini tarımdan sağladığı gibi, sanayi ve ticaret de tarıma dayalıdır.

İlde etkili alanların % 87’si tahıl tarımına, geri kalanları da baklagillere ve endüstri bitkilerine ayrılmıştır. Tahıl ürünleri arasında buğday ilk sırayı almaktadır. Buğdayı arpa izlemektedir. ilde mısır üretimi de yaygındır. Baklagillerden fasulye, nohut, mercimek üretimi yaygındır. Endüstri bitkileri arasında şekerpancarı ve ayçiçeği başta gelir. Malatya’da sebzeler arasında domates, biber ve lahana üretimi de oldukça gelişmiştir.

İl ekonomisinde bağcılığın ve meyveciliğin yeri de önemlidir,

SANAYİ:

Malatya’da sanayinin gelişimi 1930’ların ikinci yarısında yapılan kamu yatırımlarıyla başlamıştır. 1950’lerde ve 1960’larda Malatya’da özel kesimce yapılan yatırımlar çok azdır. Sanayi kesimi, ilin 1968’de kalkınmada öncelikli iller kapsamına alınmasıyla yeniden canlanmıştır. 1970’li yıllar Malatya’da özel kesim yatırımlarının yoğunlaştığı bir donem olmuştur.

Malatya imalat sanayinin en eski ve en gelişmiş dalı dokumacılıktır. Bu daldaki en büyük işyeri 1939’da üretime geçen Sümerbank Malatya Pamuklu Sanayi Müessesesi’dir.

Yeraltı Zenginlikleri:

Zengin yeraltı kaynaklarına sahip olan Malatya’da M.T.A.’nın saptadığı madenlerin ilçelere dağılımı şöyledir:

Merkez ilçe: Linyit Darende: Demir, krom Doğanşehir: Demir, alüminyum Hekimhan: Demir, linyit, krom Pötürge: Demir, Profilit Akseki: Profilit

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Afyon Malatya otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!