Afyon Samsun Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Afyon Samsun Otobüs Bileti

Afyon Samsun otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Afyon’dan Samsun’a giden otobüs firmaları için tıkla!

TARIM

İlin ekonomisi büyük ölçüde tarıma ve hayvancılığa dayalıdır. Ekili-dikili alanlar il yüzölçümünün %32’sini oluşturmaktadır, ildeki tarım alanlarının %75’inde tahıl, geri kalan kısımlarında da baklagiller ve sanayi bitkileri ekimi yapılmaktadır. Samsun’da en yaygın ekimi yapılan tahıl mısırdır. Mısırı buğday ve arpa izlemektedir. Ayrıca pirinç, baklagillerden fasulye ve nohutun da ekimi yaygındır. Sanayi bitkilerinden şekerpancarı ve ayçiçeği ekimi önemlidir. Meyveciliğin de önemli olduğu ilde, fındık başta gelir.

SANAYİ

Ülkenin kuzeye.açılan kapısı olan Samsun geniş bir bölgenin toplama ve dağıtma merkezidir. Cumhuriyet dönemi öncesi en önemli sanayi kuruluşu, Samsun Sigara Fabrikası’ydı. Cumhuriyet dönemini büyük ölçekli kamu yatırımları arasında azot sanayi, izole tesisleri ve yem fabrikası vardır.

YERALTI ZENGİNLİKLERİ

Samsun, yeraltı kaynakları bakımından yoksul bir ildir. Havza ve Vezirköprü çevresinde rastlanan linyit yatakları dışında maden yoktur.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Afyon Samsun otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!