Afyon Sivas Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Afyon Sivas Otobüs Bileti

Afyon Sivas otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Afyon’dan Sivas’a giden otobüs firmaları için tıkla!

PLATOLAR ve OVALAR:

İlde platolar dağlardan daha geniş bir alan kaplar Orta Anadolu platolarının en önemlilerinden olan Uzun Yayla Platosu, ilde geniş yerler kaplamaktadır. Yüksekliği 500-2100 m. arasında değişen Uzunyaylı bir platolar topluluğudur.

İlin öbür önemli platosu ise yüksekliği 1500 m.’nin üzerindeki Meraküm Platosu’dur. İlde önemli ovalar yok denecek kadar azdır. Ovaların en önemlileri, Gemerek, Şarkışla Ovası, Yıldızeli Ovası ve Suşehri Ovası’dır.

AKARSULAR GÖLLER

İl akarsu ağını Kızılırmak, Kelkit Irmağı ve Fırat Irmağı’nı besleyen çaylar oluşturur. İldeki en büyük akarsu, bu ilden doğan ve çeşitli kollarla beslenen Kızılırmak’tır. 1151 km uzunlukta olan Kızılırmak’ın 250 km’si il topraklarınoadır. Kızılırmak, İmranlı’nın doğusunda Kızıldağ’ın batı eteklerinden doğar, Habeş, Acı Irmak, Koçdere, Acısu, Tavra, Mısmı gibi küçük akarsularla beslenen ırmak Koyulhisar’ın batısında il topraklarını terk eder.

Türkiye’nin büyük akarsularından olan Yeşilırmak da Sivas ilinden doğar; kuzeydeki Kösedağ’ın batı eteklerinden Tozanlı adı altında doğan ırmak, İspili’nin kuzeybatısında il topraklarını terketmektedir.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Afyon Sivas otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!