Afyon Tekirdağ Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Afyon Tekirdağ Otobüs Bileti

Afyon Tekirdağ otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Afyon’dan Tekirdağ’a giden otobüs firmaları için tıkla!

TARIM

Tekirdağ’da ekili dikili alanlar il yüzölçümünün % 55’ini oluşturur. Tekirdağ, Türkiye’nin ekili dikili alanları en fazla olan ilidir. Tarım alanlarının yaklaşık % 56’sı tahıl ekimine ayrılmıştır. Tahıl ürünlerinde baş sırayı buğday alır. Onu arpa, mısır ve yulaf izler.

Baklagillerden fasulye Çorlu ilçesi dışında bütün ilçelerde yetiştirilir. İlde bakla ve nohut ekimi de yaygındır.

Tekirdağ’da sanayi bitkileri arasında şekerpancarı ekimi gelişmiştir. Ayrıca ilde ayçiçeği, soğan ve patates ekimi de yapılır.

Sebzeciliğin de gelmişmiş olduğu ilde, yetiştirilen en yaygın sebze domatestir. Domatesi patlıcan, lahana, kabak ve salatalık izler.

İlde meyvecilik ve özellikle bağcılık oldukça önemli bir yer tutar. Yetiştirimi en yaygın meyve elmadır. Onu erik, armut ve kiraz izler.

SANAYİ

Tekirdağ’da imalat sanayii özellikle 1970’lerde gelişmeye başlamıştır. 1971’de

Çerkezköy’ün kalkınmada öncelikli yerler arasına alınması ve ilçede organize sanayi bölgesinin kurulmasıyla endüstri kuruluşları sayısı ve çeşidi hızla artmıştır.

1977’ye değin çok hızlı bir tempoyla süren bu yatırımlar, 1977’de Çerkezköy’ün kalkınmada öncelikli yöreler kapsamı dışında tutulmasıyla durmuştur.

Trakya’nın küçük sanayii en yaygın olan ili Tekirdağ’dır. İldeki küçük sanayi işyerlerinin yoğunlaştığı dal metal eşya ve makine imalat dalıdır.

YERALTI

ZENGİNLİKLERİ

Yeraltı madenleri bakımından oldukça zengin olan Tekirdağ’da en çok linyit bulunuyor. MTA’nın Tekirdağ’da saptadığı yeraltı madenlerinin ilçelere göre dağılımı şöyledir:

Malkara: Linyit

Saray: Linyit, manganez

Şarköy: Asbest

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Afyon Tekirdağ otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!