Afyon Trabzon Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Afyon Trabzon Otobüs Bileti

Afyon Trabzon otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Afyon’dan Trabzon’a giden otobüs firmaları için tıkla!

ÎKLİM : İklim ılıman deniz iklimi olup yağışlar boldur. Karayel rüzgârlarının hâkim olduğu yağışların yıllık ortalaması 88 cm. dir.

Yıllık ortalama sıcaklık 14.4 santigrattır. En sıcak ay Ağustos, en soğuk ay Şubattır. Ortalama basınç ise 753,5 mm. dir.

Dağların denize bakan yüzlerinin bilhassa sahile yakın kesimleri gür ve çeşitli bitki örtüsü ile kaplıdır. Ormanlar 2100 metreye kadar çıkarlar .Deniz yüzeyinden 150 m yüksekliğe kadar Akdeniz bitkilerinden Turunçgiller ve Zeytine rastlanır.

FOLKLOR – MÜZİK : Trabzon’un köklü bir folkloru ve özel bir müziği vardır. Horon genellikle hususî mahalli kıyafetle oynanır. Siyah giyimli «Karadeniz Uşakları» birbirlerine elleriyle tutunarak veya tek başlarına oyuna girişler. Oyunu idare eden şefin elinde bir mendil bulunur. Ayak vuruşları, diz bükülmeleri vücut çevrilmeleri çok âni ve hareketlidir. Bazan hareketler, takip edilmeyecek kadar hızlanır. Oyuna daha epik, âdeta dehşetli bir hava vermek için, bıçakla oynandığı da olur. Bıçakları tehdit eder tarzda karşılıklı sallanan ve ellerin hızlı harektleriyle meydana gelen çarpışmaların şakırtıları heyecan vericidir. Horon, Doğu Karadeniz bölgesine hastır; Trabzon, Rize, Artvin ve çevresinde oynanır. «Hora» ile aynı menşedendir.

TRABZON halk musikisi, Anadolu halk musikisinin Doğu Kardeniz bölümüne girer. Trabzon’un «Horon» denen oyun havaları ünlüdür. Basit bir kemençenin yeknesak nağmeleri ile çalınan horon, çevik adımlarla oynanan epik bir oyundur. Çârgâh Türk Aksağı Horon, Uşşak Türk Aksağı Horon, Maçka’ya ait Uşşak Yürük Devr-i Turan Horon, Karcığar Nim Sofyan Oyun Havası, «Kolbastı» denen Uşşak Nim Sofyan Oyun Havası, Trabzon’a ait oyun havalarının tipik örnekleridir. Bu bölge musikisinde nağme çeşitleri kısırdır; parçalar da birbirine çok benzer. Kemençenin çok defa birden fazla teline basılıp bir çeşit çokseslilik elde edilir.

Özel Bayramlar : Trabzonun düşman istilâsından kurtuluş günü olan 24. Şubat. 1918 tarihinin yıl dönümlerinde bayram yapılır. Özel kıyafetli Milis kuvvetleri ve mahalli oyun ekiplerinin renklendirdiği bayram Trabzon Folklorunu temsil eder.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Afyon Trabzon otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!