Ağrı Adıyaman Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Ağrı Adıyaman Otobüs Bileti

Ağrı Adıyaman otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Ağrı’dan Adıyaman’a giden otobüs firmaları için tıkla!

NEMRUT DAĞI

Adıyaman’a 100 km. Kahta’ya 65 km. uzaklıkta bulunan  Kahta’nın kuzeyinde yer alan Nemrut Dağı,dünyanın sekizinci harikası olarak tanınmaktadır. Son yıllarda gerek bilim çevrelerinde gerek turizm alanında ünü giderek artan Nemrut dağının tepesinde yaklaşık 100-300 gram ağırlığında, küçük kırma taşlar yığılarak, oluşturulmuş huni şeklinde gökyüzüne doğru uzanan sivri bir höyük vardır.

Nemrut Dağı’nda yapılan araştırmalar, İ.Ö. 1 .yy’da Kommagene Krallığı’nın kutsal dağı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kommagene Krallığı tarihini aydınlatan ipuçları, buradaki buluntulardan elde edilmektedir.

Nemrut Dağı’nda Kommagene kralı, I. Antiochos’a ait mezar İ.Ö. 1 .yy’dan kalmadır. Piramit şeklinde ve 50 metre yüksekliğindedir, etrafında dev heykeller varçjır. Bu önemli arkeolojik bölge, Osman Hamdi bey tarafından ilim dünyasına tanıtılmıştır. İ.Ö. 69-34 yılları arasında saltanat sürmüş olan Kral Antiochos’un mezaranıtı büyük görkemini günümüze kadar korumuştur. Doğu, Batı ve Kuzey yönlerini süsleyen heykeller mitolojik tanrı ve tanrıçalara aittir, bu heykellerin hepsinin başları kopup setin aşağılarına yuvarlanmıştır. Bu başların herbiri bir insan boyuna yakındır.Yontma taştan yapılmış bu heykel başlarının Apollon, Zeus, Thyhe’ye ait olduğu anlaşılmaktadır. Dördüncü başın ise, ünlü Kral I. Antiochos’a ait olduğu tahmirt’edilmektedir.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Ağrı Adıyaman otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!