Ağrı Bitlis Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Ağrı Bitlis Otobüs Bileti

Ağrı Bitlis otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Ağrı’dan Bitlis’e giden otobüs firmaları için tıkla!

AĞIZLAR—DEYİŞLER ATASÖZLERİ

İlde yerel dil özellikleri belirgindir. Yerel dil, en çok Azeri Türkçesi’nin etkisindedir. Bitlis yöresi yerel sözcüklerine: accık etmek (inat etmek), agıldamak (sürünerek yürümek), cüce (civciv), harahalli (ayak bileziği), piçoç (ince bulgur), örnek gösterilebilir.

Bitlis yöresi atasözleri de yerel dil özelliklerinin yanısıra, toplumsal yaşamdan izler taşır: “iki koç beşi bi kazende kaynemez”, “Bir nehri (hayvan sürüsü), bi tane bozer.”

Kültürel çalışmalar henüz kurumsal bir düzeye ulaşmamıştır.

EĞİTİM SAĞLIK

Birinci Dünya Savaşı’ndan önce doğunun bir kültür merkezi olarak en ön sıralarda yer alan Bitlis, son yıllarda DPT araştırmalarının verdiği sonuçlara göre iller sıralamasında eğitim düzeyi bakımından en son sıralarda yer almaktadır. Bitlis’te yüksek okul yoktur.

Sağlık sorunlarının çok yoğun şekilde yaşandığı Bitlis’te başlıca ölüm nedenleri, doğum sırasında meydana gelen ölümler, zatürree ve kalp hastalıklarıdır.

0-4 yaş arasındaki ölümler ülke ortalamasının (% 31) çok üstündedir. (% 62)

SANAYİ

Bitlis’in sanayileşme düzeyi oldukça geri olup Türkiye imalat sanayii içinde yaratılan hasıla içindeki jşayı binde 1 dolaylarındadır.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Ağrı Bitlis otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!