Ağrı Çanakkale Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Ağrı Çanakkale Otobüs Bileti

Ağrı Çanakkale otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Ağrı’dan Çanakkale’ye giden otobüs firmaları için tıkla!

JEOLOJİK YAPI

İlin jeolojik yapısı, Roma zamanında oluşmuş, killi şist ve mermerleri, II.zamanda oluşmuş mermerleşmiş kalker, kil, taş ve şistleri; III.zamanda oluşmuş taş, kum, IV.zamanda oluşmuş alüvyonlar ve volkanik kütleleri içermektedir.

YERALTI ZENGİNLİKLERİ

Çanakkale’nin uzun yıllar askeri bölge oluşu, bu yörede maden arama işlerini aksatmıştır. Ancak 1948’den bu yana, MTA enstitüsü, yöredeki araştırmalannı yoğunlaştırmış ve zengin maden yatakları, saptamıştır. İl sınırları içinde kurşun, çinko, linyit, asbest, grafit, mermer, manganez, tuz, uranyum, perlit bulunmaktadır.

TARIM

ilde tarım temel ekonomik faaliyettir. Sanayi ve ticaret de tarıma dayalıdır. Çanakkale’deki tarımın belirgin özellikği, ürün çeşitliliğidir. İlde en çok buğday ekilmesine karşın, il buğday üretiminin Türkiye genelindeki payı yüksek değildir. Buna karşılık sanayi bitkilerinden ayçiçeğinin ve baklagillerden bakla ve bezelyenin Türkiye payları yüksektir.

SANAYİ

Çanakkale sanayinin gelişmekte olduğu illerimizden biridir. 1973’te kalkınmada öncelikli iller kapsamına alınması, etkin sonuçlar vermiştir. Tarımsal yapısı zengin olan ilde özellikle domates işleme ve sebze kurutma sanayii önemli bir yer tutmaktadır. İmalat sanayiinden ve gıda sanayiinden sonra gelen ikinci önemli sektör, taş ve toprağa dayalı sanayidir. Seramik, tuğla, çimento bu sektörün başka alt dallarıdır. Çanakkale Seramik ve Kalebodur, ilin başlıca seramik tesisleridir. Çanakkale Çimento Fabrikası ise ilin bir başka önemli kuruluşudur.

TARİHSEL YAPITLAR VE (MERKEZ-İLCE)

Truva

Dardanos

Ophirynion

Sipeion

Abydos

Kale-i Sultaniye (Sultan Kale)

Nara Kalesi

Fatih Camisi

Kale Mescidi

Assos

Athena Tapınağı Chryse

Roma Köprüsü Neandria

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Ağrı Çanakkale otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!