Ağrı Diyarbakır Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Ağrı Diyarbakır Otobüs Bileti

Ağrı Diyarbakır otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Ağrı’dan Diyarbakır’a giden otobüs firmaları için tıkla!

Diyarbakır ve çevresi, tarih öncesi dönemden beri geçiş yeri olduğundan, çeşitli uygarlıkların günümüze kalan kalıntılarıyla doludur. Bu eserlerin büyük çoğunluğu Türk-İslam eserleridir.

SURLAR

Diyarbakır surları, Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun surlarıdır. Uzunluğu 5 km. olan surların kalınlığı 70 cm.dir. Etrafı, bugün kısmen dolmuş olan, 6-15 metre genişliğinde hendekler çevirmektedir. İ. Ö. 349’da İmparator Coustantinus tarafından inşa ettirilmiş, Justinianus tarafından takviye olunmuştur. Surlar ikişer katlı 82 burcu ihtiva etmektedir; yükseklikleri 10-12 metre, kalınlıkları ise üç ile beş metre arasında değişmektedir.

ULUCAMI

Cumhuriyet Meydanı’nın batı kenarında bulunan Ulu Cami, şehrin en büyük ve en ünlü tarihi eserlerinden biridir. Bu muhteşem eser, 1600 m2’lik bir alan kaplar, iki şadırvan, görkemli cümle kapısı, mimberi ve mihrabı ayrı değerde sanat eserleridir. Cami, 1091 ’de büyük Türk hakanı Alpaslan’ın oğlu Sultan Melikşah tarafından inşa ettirilmiş olup, sonradan bir çok kereler onarılmıştır.

İlde bulunan oteller: Demir Otel, Turistik Otel, Saraç Otel, Aslan Otel, Saruhan Otel, Derya Otel ve Büyük Otel’dir. Bunlardaki toplam vatak savısı R48’riir

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Ağrı Diyarbakır otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!