Ağrı Erzurum Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Ağrı Erzurum Otobüs Bileti

Ağrı Erzurum otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Ağrı’dan Erzurum’a giden otobüs firmaları için tıkla!

İKLİM : Dağlık ve yayla iklimi karekterini taşıyan Erzurum’un havası gayet sağlam ve kurudur. Nâdiren kışlar hafif geçerse de, ekseriya çok kar yağıp sert soğuklar yapar ve kış da uzun sürer. Yaz ise; bunaltıcı sıçacakları olmadığından pek hoş ve lâtiftir. Buraya kar ve yağmuru Akdenizden, İskenderun körfezi istikametinden esen lodos rüzgârları getirir. Yağmur en ziyade Baharlarda yağar.

Erzurum şehrinde en soğuk ay ortalaması -8°,6 dır. Kış aylarında ısının -20′ nin altına düştüğü sık sık görülür. En düşük ısı 13.1.1940 tarihinde kaydedilmiştir (-30°, 1). Şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık ise 4.8. 1935 tarihindeki 34° dir.

Aynı meteoroloji istasyonunun kayıtlarına göre yıllık yağış miktarı, ortalama olarak 476 mm. dir. Bu yağışın % 36 sı ilkbahar, % 22 si yaz, % 24 ü sonbahar ve % 18 i de kış aylarına isabet eder. Kış yağışları kar halinde olur. Karla örtülü gün sayısı 116 dır. Bu, Türkiye’deki en yüksek nispetlerden biridir.

ZİRAAT : Erzurum’da, kışların uzun sürmesine rağmen toprağın verimli oluşu zirate müsait zemin hazırlar. Burada, ziraate elverişli arazi 400 bin hektara varmakla beraber ekilen saha 250 bin hektar kadardır.

Erzurum ve Pasinler ovasından alınan mahsul çeşit itibariyle muayyendir. Buğday, çavdar, patates, şalgam, lâhana, şeker pancarı ve havuç yetiştirilen ürünlerin başında gelmektedir.

Erzurum da ziraî faaliyet bilhassa şu son yıllarda, makineleşmek bakımından mühim gelişmeler kaydetmiştir. Hükümetin bu sahada ele aldığı ziraî çalışmalar şöyle hülâsa edilebilir :

— Mahsulün islâhı için, Erzurum’da, Tortum îslâh ve Deneme İstasyonu kurulmuştur.

— Merkezde 30 dckarkk bir fidanlık tesis edilerek istekli halka bedelsiz fidan dağıtılmıştır.

— Zirai Mücadele teşkilat; hizmete girmiştir.

— Zirai bir bürosu açılarak Erzurum ve civarına 02 Traktör. 46 Pulluk. 1 Traktör Arabası. 40 Beygir Tarağı. 1 Hububat

Miblezeri. 4 Motopcl. 4 Biçer  1 Diskare.  Harman Makinesi verilmiştir.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Ağrı Erzurum otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!