Ağrı Gaziantep Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Ağrı Gaziantep Otobüs Bileti

Ağrı Gaziantep otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Ağrı’dan Gaziantep’e giden otobüs firmaları için tıkla!

TARIM

Yalnızca Güneydoğu Anadolu’nun değil Türkiye’nin de gelişmiş illerinden biri olan Gaziantep’te tarım en önemli ekonomik faaliyettir. Tarım, il toplam gayri safi hasılasının % 35’ini oluşturmaktadır. İlde ekili alanların % 75-80’i tahıllara ayrılmıştır. En fazla buğday ve arpa ekilmektedir.

Tarımsal faaliyetlerde, tahıllar önem kazanmakla beraber, baklagiller, sanayi bitkileri (pamuk, keten, susam) antepfıstığı, üzüm ve zeytin üretimi de yapılmaktadır.

SANAYİ

Cumhuriyetin ilk yıllarında Gaziantep’te ağırlıklı olarak tarıma dayalı bir sanayi vardı. İlde en yaygın sınai çalışma kolları içki, zeytinyağı, sabun, deri ve deri mamulleri, çimento yapımıdır, ildeki başlıca sınai kuruluşları, Tekel Rakı Fabrikası, Gaziantep Tekel Şarap Fabrikası, Türkiye Çimento Sanayi A.Ş.’ye ait çimento fabrikasıdır. Bunlardan başka ilde 18 zeytinyağı, 106 sabun, 3 deterjan, 19 motorlu tabakhane, 4 ayna yapım tesisi vardır.

YERALTI

ZENGİNLİKLERİ

Yeraltı madenleri bakımından fazla zengin olmayan Gaziantep’te en önemli maden demirli boksittir.

MTA’nın Gaziantep’te saptadığı maden yatakları ilçelere göre şöyledir:

Merkez ilçe: Krom, kalker.

İslahiye: Krom, demirli boksit, dolomit.

Kilis: Fosfat.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Ağrı Gaziantep otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!