Ağrı Giresun Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Ağrı Giresun Otobüs Bileti

Ağrı Giresun otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Ağrı’dan Giresun’a giden otobüs firmaları için tıkla!

YER ALTI ZENGİNLİKLERİ

Giresun maden varlığı bakımından zengin illerimizden biridir. MTA’nın Giresun’da saptadığı maden yatakları ilçelere göre şöyledir: Merkez İlçe: Bakır-çinko, bpntonit, kaolen, kil Espiye: Bakır- çinko, bentonit, bakırlı pirit Bulancak: Bakır- kurşun, çinko, manganez Şebinkarahisar: Basır- kurşun, çinko, alunit, uranyum, flüorit

Tirebolu: Bakır- kurşun, çinko, manganez, bakırlı pirit, mermer Dereli: Demir, barit Görele: Demir, bakır, pirit Eynesil: Manganez Kesap: Manganez

DEYİMLER

Merkezinde konuşulan dil, İstanbul dilidir. Yerel dil ancak kırsal kesimau i özelliklerini koruyabilmektedir. Yörede f fma zenginlik katan pek çok deyim kullar Yöreden derlenmiş birkaç örnek: “Abar-yok poyraza karşı gidiyor”, “Islak peştemal gibi yapışıyor”, “Her zamanı bir zamana asmak”, dedikodu eden, çok ve gereksiz konuşanlar için “Cırışık ağızlı”, “Bertuk ağızlı”, “Eşün ağızlı.”

ATASÖZLERİ

“Dal ağacı gösterir”, “Talihini kuşta değil işte ara”, “Açlığını bilen yere bildir”, “Çok karınca deveyi öldürür”, “Horona giren terler.”

HALK MÖZİĞİ-OYUNLAR

Giresun, Karadeniz’de uzun havaların en yoğun olduğu bölgedir. Kıyı şeridinde, Karadeniz Bölgesi’ne özgü horonlar oynanır.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Ağrı Giresun otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!