Ağrı İstanbul Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Ağrı İstanbul Otobüs Bileti

Ağrı İstanbul otobüs bileti alırken karşılaştır, en ucuz Ağrı İstanbul biletini al! Ağrı’dan İstanbul’a giden otobüs firmaları bir tık ötede!

ANADOLU HİSARI:
Anadolu Hisarının, deniz ile Göksu deresi arasında ve Rumeli Hisarın karşısında, Boğaz’ın en dar (780 m.) yeripdedir. 1395 yılında 4. Osmanlı Sultanı Yıldırım Beyazıd (1360-1403) tarafından kıyıya gelebilecek düşman taarruzlarına karşı bir ileri karakol olarak yaptırılmıştı. 1402 yılında Ankara Savaşından sonra Yıldırım Beyazıd’ın oğlu Süleyman Çelebi bir ara burada saklanmıştır. 1444 yılında Varna Savaşma ordu giderken Boğaz’ı buradan karşıya geçmiştir. Kale Fatih Mehmet tarafından onartılarak bazı ekler yapılmış ve toplar yerleştirilmiştir. Güzelce Hisar ve Yenice Hisar gibi birçok adlar ile de tanınır.
65 x 80 m. lik bir alanı kaplar Asıl kale, iç ve dış duvarları ile birlikte üç kuleden meydana gelmiştir. Güneydoğudaki asıl kale dikdörtgen planlı ve dört katlı bir kuledir. Asıl kaleyi çeviren iç kale duvarları, doğuda iç kale duvarları ile birleşen ve çok kenarlı surlar halinde kaleyi çevreleyen dış kale duvarları yer almıştır. Duvarların kalınlığı 2-5 m. arasında değişir. Ana duvarlar yontulmuş blok taşlarla yapılmıştır. Batıdaki kulenin çapı 4,75 m. ve duvar kalınlığı 2 m. dir. Ortadaki ve kuzeybatıdaki büyük kulenin çapı 7,50 m, yüksekliği 25 m. olup dört katlıdır. Kuzeydeki kulenin çapı ise 6 m. olup üç katlıdır.

ANAMAZ ZİNDANI:
Ayvansaray’daki İvaz Efendi Camisinin İstanbul surlarına bitişik olan ön bahçe- sindedir. Eğrikapı’da yan yana bulunan iki kulenin Haliç yönündeki koruyucu kulesinin altındadır. Bu kule yanındaki İsak Angelos kulesinden sonra XI. yüzyıl sonunda yapılmıştır. Bir Bizans eseri olan bu kulenin zindamna Bizans İmparatoru I. Aleksi Komnenos tarafından kendisine isyan eden Kandiye Kralının oğlu Mişel Anamaz’ın kapatılması nedeni ile bu isim verilmiştir. Sonraları cezaevi ve sarnıç olarak kullanılmıştır. 1955 yılında onarılmıştır.
Zindana düzgün ve geniş bir merdivenle inilir. İçersi çok karanlık olduğundan ışıksız gezilemez. 3,75×9,50 m. boyutundadır. Üç kat halindeki zindan odalarında konik pencereler yer almıştır.

Otobusbiletiara.com sitemizden Ağrı İstanbul otobüs bileti alarak bu tarihi yerleri yakından görebilirsiniz!