Ağrı Kahramanmaraş Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Ağrı Kahramanmaraş Otobüs Bileti

Ağrı Kahramanmaraş otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Ağrı’dan Kahramanmaraş’a giden otobüs firmaları için tıkla!

HALK ŞİİRİ

ilde halk şiirinin köklü bir geleneği vardır. Yöreden pekçok halk ozanı yetişmiştir. Bir görüşe göre ünlü halk ozanı Karacaoğlan Maraşlı’ dır.

Maraş illerine giden kervancı Selam söyle bizim ile, obaya Eğlen Allah’ı seversen seyrancı Uğran pazarcıya, Salman Baba’ya Dizileri bu savın kanıtı olarak gösterilmektedir. Halk şiiri geleneğini günümüzde de sürdüren K.Maraş’ın bilinen halk ozanlarından bazıları şunlardır: Hezarî, Şirazî, Şazî, Derdi çok, Afşinli, Aşık Yener, Aşık Kul Ahmet, Aşık Kul Haşan, Aşık Hüdâi, Keşanlı Aşık Vicdani, İsmail ipek, Berçenekli Aşık Mahzunî, Aşık Mechulî,

SÖYLENCELER

Söylenceler doğa özellikleri ve ermişler üstünedir. 1, Dünya Savaşı sonrası Maraş direnişi destanlara konu olmuştur. Ençok bilinen söylencelerden bazıları şunlardır: Maraş adına ilişkin söylence, Ali Gölü ne ilişkin söylence, Ali Kayası söylencesi, Pınarbaşına ilişkin söylence, Eshab-i Kehf söylencesi.

ATA SÖZLERİ

Bölgeden derlenen atasözleri şiirsel söylenişiyle ilgi çeker.

HALK MÜZİGİ-OYUNLAR

ilde 1938 ve 1941’de iki kez resmi derleme yapılmıştır. K.Maraş’ta müzik yaşamın her bölümünde geniş bir biçimde yer almaktadır.

K.Maraş halay bölgesindedir, iki bölümlü halayların İlk bölümüne ağırlama, ikinci bölümüne kaolaîma denmektedir. Ateş çevresinde oynanan Sinsin de yaygındır

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Ağrı Kahramanmaraş otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!