Ağrı Van Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Ağrı Van Otobüs Bileti

Ağrı Van otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Ağrı’dan Van’a giden otobüs firmaları için tıkla!

Van’ın yazılı tarih öncesi dönemini, Kalkolitik Dönem’e değin uzatmak olasılıdır. (Tilki- tepesi Höyüğü). Yörenin yerel halkı İ.Ö. 3000’lerde bölgede yaşamış olan Hurriler’dir; Hurriler’in İ.Ö. IX. yy’da ortaya çıkan Urartu Krallığı’nın asıl halkını oluşturdukları bilinmektedir. Urartu Krallığı İ.Ö. VI. yy’da Med Krallığı’nca ortadan kaldırılmıştır. Yörede daha sonra Persler, Makedonya (mparatorluğu ve Selükid devleti egemen ve İ.Ö. 85’ten itibaren de Partlar egemen olmuşlardır.

Van ve çevresi yüzyıllarca Part ve Roma güçleri arasında bir tampon bölge olma özelliğini korumuştur. Van’da Partlar’ın yıkılmasıy

ia 227’de etkinliğini kırarak, 395’e değin, Yüreği egemenliği altında tutmuştur.

395’ten sonra Bizans güçlerince işgal edilen Van, 645’te Habib Bin Mesleme komutasındaki Araplar’ca ele geçirilmiştir. Bölgedeki Arap etkinliği 890’a değin sürmüştür.

Yöre 1021’de yeniden Bizans egemenliğine girmiştir.

1072’de Alparslan ölümüyle oluşan kargaşa ortamında Van yşöresini ele geçiren Söb- men el Kutbi, 1100’de merkezi Ahlat olmak üzere Söbmenli devletini kurmuştur. 1231’de Moğol saldırıları ile yağmalanan bölge 1232’de Anadolu Selçuklularının eline geçmiştir. Van’da 1243’ten sonra Moğol egemenliği görülür.

1502’den sonra Van’da Safeviler etkinlik kurmuştur. 1533’te Safeviler üzerine bir sefer düzenleyen Kanuni Sultan Süleyman 1534’te Van’ı ele geçirmiş, daha sonra yeniden Safeviler’e geçen bölge 1548’de kesin olarak OsmanlI topraklarına katılmıştır.

1915 senesinde Ruslar ve Ermeniler tarafından işgal edilen Van, 7 Nisan 1918’de düşman işgalinden kurtulmuştur.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Ağrı Van otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!