Amasya Afyon Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Amasya Afyon Otobüs Bileti

Amasya Afyon otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Amasya’dan Afyon’a giden otobüs firmaları için tıkla!

Bugünkü Afyon vilayeti toprakları Hitit İmparatorluğu sınırları içindeydi. Daha sonra sırasıyla Friglerin, Perslerin egemenliğine geçti. İ.Ö.IV. yüzyılda Büyük İskender burasını da bütün İran İmparatorluğu ile beraber, Makedonya devletine kattı. Ölümünden   sonra ise önce Selevkoslara daha sonra da Bergama Devletine geçti. İ.Ö.II. yüzyılda da Roma’ya katıldı. İ.S. 395’de Roma ikiye ayrılınca da Bizans Imparatorluğu’nun hissesine düştü. 1068’de başlayan Selçuklu Dönemi 1382 Osmanlı egemenliğine kadar sürdü. 1402 Ankara Savaşı sonunda Afyon Germiyanoğullarının egemenliğine, 1429’da kesin   olarak Osmanlılar’a geçti. “Karahisarı Sahip” denen Afyon Sancağı (vilayeti) merkezi Kütahya olan büyük Anadolu Beylerbeyliğimin (eyaletinin) 14 sancağından biri idi.

XVII. yüzyıl Celali kargaşalıklarının etkisinde kalan Afyon, XIX. yüzyılda Anadolu’da geleneksel sanayinin yıkılması sonucunda bütün Anadolu şehirleri gibi geriledi. Yüzyıl sonunda Afyon, önemli yol kavşağı olarak yeniden gelişmeye başladı. Ancak bütün Anadolu şehirleri gibi ve   belki de hepsinden fazla 1. Dünya Savaşı’ndan sonraki Yunan istilasından etkilendi. Yunanlılar şehri iki kez ve toplam 1 yıl 1 ay ve 25 gün işgal ettiler. Afyon Büyük Taarruz’un ikinci günü, 27 Ağustos 1922’de Türkler tarafından geri alındı.

Gazi Mustafa Kemal Paşa Başkumandanlık Meydan Muharebesi’ni Afyon vilayeti sınırları içindeki Kocatepe’den idare etmiştir.

http://www.otobusbiletiara.com sitemizden Amasya Afyon otobüs bileti alarak şehri yakından görebilirsiniz!