Amasya Çorum Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Amasya Çorum Otobüs Bileti

Amasya Çorum otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Amasya’dan Çorum’a giden otobüs firmaları için tıkla!

COĞRAFÎ ve GENEL DURUM

Orta Anadolu’nun kuzey vilâyetlerinden birini teşkil etmekle beraber, kuzey ve orta Anadolu vilâyetleri arasında bir intikal sahası durumunda bulunan Çorum : Kuzeyinden Kastamonu, Sinop ve Samsun, batısından Amasya güneyinden Yozgat ve Ankara, doğusundan Çankırı vilâyetleri topraklarıyla çevrilmiştir.

SULARI : Vilâyet dahilinde Kızılırmak ile Yeşilırmak’ın mühim ayakları vardır. Kızılırmak havzası, vilâyetin en mühim kısmını teşkil eder. Çıkış ve denize dökülüşü Çorum toprakları dışında olan bu ırmak Çankırı çayını aldığı yerden vilâyet hududuna girer. Sungurlu. İskilip. Çorum merkez ve Osmancık kazaları topraklarından geçerek Kastomonu’ya girer. En çok merak edilen konu otobüs firmaları konusudur.

Bu ırmak Delice. Kavsi;:. İskilip, Hamam ve Derbent çavlarını geçtiği yerlerden alır.

MADENLER : Çerim: gösteren birçok madeni kapsamaktadır. Nitekim, bazı müteşebbisler  Kömürü ruhsatı almışlardır,  için ruhsat almıştır. Bunun dışında Çorumda faal haldeler.