Amasya Hatay Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Amasya Hatay Otobüs Bileti

Amasya Hatay otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Amasya’dan Hatay’a giden otobüs firmaları için tıkla!

Türkiye sınırları dışında kaldığı dönemlerde bile gelenek ve göreneklerini yaşatmış bir ilimizdir. Birçok halk ozanımızın yetiştiği Hatay, Türkiye’ye bağlanışının coşkusunu ve mutluluğunu anlatan deyişleriyle ünlüdür. “…İşte Hatay oldu cennet. Türk yurduna geçti bugün..” halk ozanı Kul Mehmet’in dizeleridir. Halk müziği ve oyunları yumuşak, ağır iklimden etkilenmiş, özlem yıllarının havasını taşımıştır. Davul-zurna, kaval, dilli düdük başlıca çalgılar, halay en başlıca oyun türüdür. Şen- köy, ilin canlı bir bölgesi olarak en kıvrak oyunlarıyla dikkati çeker.

Giyimde, kadınlarda “güdük” denen kısa yelekler ve takı, özellikle altın ve “sırma” denen diziler yaygındır. Erkeklerde ağı bol, paçaları daralan şalvar ve enli kuşak ve köynek denilen gömlekler geleneksel giysilerdir.

“Oruk” denilen bir çeşit köfte ve tuzsuz peynirle yapılan tel kadayıfı “künefe” adıyla bilinir. Kaymak yerine peynirle yenir.

Aba Güreşi Şenlikleri’nde kavalın yanısıra ‘argun’ denilen kartal kemiğinden yapılmış çifte düdükler, darbuka (deblek) ve davul ile tef, zil ve kaşık çalınır. Çiçek Festivali, yabanıl çiçeklerin bakımını amaçlayan sergi ve yarışmalar düzenlenir. Payas festivali ise Payas Kalesi nde yörenin tarihsel ve turistik tanıtımına yöneliktir. Otobüs bileti ara kısmından biletinizi seçebilirsiniz.

Radyo-TV izleyiciliği sınırlıdır. 1930’lardan bu yana yerel basın güçlü bir gelişim göstermiştir. İlde kurulan tek tiyatronun dağılması üzerine sinemaya eğitim daha da belirginleşmiştir.