Amasya Isparta Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Amasya Isparta Otobüs Bileti

Amasya Isparta otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Amasya’dan Isparta’ya giden otobüs firmaları için tıkla!

Isparta toplumsal yaşamı, bir geçiş dönemindedir, Gündelik giyim kuşamda, yeni doğan kuşağın eğitiminde daha geniş bir bakış açısı göze çarpmaktadır Öte yandan ilde gül geleneği özgün bir biçimde farkedilir. Aşk türküleri rengini ve canlılığını gülün renginden, kokusundan almış gibidir. Bu güi türkülerinden “Altın tasta gül kuruttum, yari sinemde uyuttum” yalnızca bir örnektir. Ayrıca hali üzerine yakılmış manilerinden Halının nakışları, çıkamam yokuşları, yarime selam edin, yedi dağın kuşları…” gibi örnekler vardır. Genel olarak hareketli zeybek müziöi ve oyununun yaygın olduğu ilde Türkmen etkisiyle “samah” denilen yarı dinsel nitelikli müzik ve oyunlar görülür. Kadınların “iligen” (leğeni döğerek türkülere eşlik edişi, erkeklerin sallama” dedikleri horon çeşidinde bir oyuna sise çalarak tempo tutması ilginçtir. Çobanların boğaz boğumuna elle bastırarak hayal ve zuma sesieri çıkartma geleneği de yöreye özgüdür. Yörük oyun havalarını “gırbız” dedikleri Kemana benzeyen bir çalgıyla çalarlar. Farklı firma ve koltuk seçenekleri ile otobüs bileti ara.

Isparta’da yer yer hâlâ sürdürülen dabaklık, mercimek ve urgancılık gibi el sanatları vardır.

Yerel basın daha çok dergilerde etkili olmuştur. Radyo-TV ve tiyatroya kıyasla, sinema izleyicisi çoktur. İsparta’nın Kiraz Bayramı, geleneksel Helva Günü, Pınar Pazarı gibi yaz mevsimi boyunca süren festivalleri de yöreye renk katan etkinliklerdir.