Amasya İstanbul Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Amasya İstanbul Otobüs Bileti

Amasya İstanbul otobüs bileti alırken karşılaştır, en ucuz Amasya İstanbul biletini al! Amasya’dan İstanbul’a giden otobüs firmaları bir tık ötede!

AŞİYAN MÜZESİ:
Rumeli Hisarında, Rumeli Hisarı mezarlığı yakınında ve Amerikan Koleji bitişiğindedir. Projesini Şair Tevfik Fikret (1867-1915)’in hazırlayıp 1906 yılında yap- j tırdığı Aşiyan (Yuva) adlı köşkü İstanbul Belediyesi tarafından satın alınarak 19 ağustos 1945 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel (1897-1961)’in bir söylevi ile müze olarak açılmıştır. Tevfik Fikret’in hayatının bir kısmını geçirdiği, birçok şiirlerini yazdığı ve hayata gözlerini kapadığı bu binada Tevfik Fikret ile diğer Edebiyatı Cedide (Yeni Edebiyat) yazarlarına ait 470 parça eser ve eşya gösterilmektedir. Buraya Edebiyatı Cedide Müzesi de denilmektedir.
Boğaza bakan bir tepe üzerindeki üç katlı, 12 odalı ve tahta köşkün iki katı müzedir:
1. katta: Edebiyatı Cedide odasında 22 r parça tablo, el yazıları, kitaplık; Şair, Abdülhak Hamit Tarhan (1851-1937) kısmında 378 parça eşya içinde eşi Lüsyen Hanımın verdiği tablo, elbise, nişanlar, ortada yazı taslakları, çalışma masası, sandalyesi, koltukları, 120 ciltlik kütüphanesi ve kişisel eşyaları.
2. katta: Tevfik Fikret salonunda 160 [ parça eşya arasında holde Halife Abdülmecit’in Tevfik Fikret’in yazdığı sis şiirin- i’den ilham alarak yaptığı sis tablosu ile kendi tabloları, eşyaları, kitapları, saati, koltuğu, çalışma masası, öldüğü odada yatağı, ölüm resmi, büstü, iki koltuğu, kişisel eşyaları, paleti, fırçası, kalemi, mü- hürü vs. gibi eşya ve eserler gösterilmektedir.
Tevfik Fikret’in Eyüp Sultan’dan 24 Aralık 1961 tarihinde yapılan bir törenle getirilen kemiklerinin gömüldüğü mermer mezarı köşkün önündeki bahçededir.
Aşağıda cadde kenarındaki Rumelihisarı mezarlığında kapıdan girilince solda Şair Ahmet Hamdi Tanpınar (1901-1962) ile Şair Yahya Kemal Beyatlı (1884-1958)’nın mermer mezarları, Hisar tarafında cadde yakınında ressam Şevket Dağ (1875-1944)’ın ve diğer Türk büyüklerine ait mezarlar bulunmaktadır.

Otobusbiletiara.com sitemizden Amasya İstanbul otobüs bileti alarak bu tarihi yerleri yakından görebilirsiniz!