Amasya İzmir Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Amasya İzmir Otobüs Bileti

Amasya İzmir otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Amasya’dan İzmir’e giden otobüs firmaları için tıkla!

İZMİR FUARI

Kent, turizminin en hareketli olduğu dönem Uluslararası İzmir Fuarı’nın açık kaldığı doğrudur. ilk olarak 1936’da Kültürpark’ta olan fuar, merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Fuarlar Birliği)’nin Türkiye’deki tek üyesidir. Türk sanayiinin tanımını ve uluslararası düzeyde ekonomik bağlantıları amaçlayan fuarda, özel ve devlet sektörü pavyonlarının vanı sıra çeşitli ulusların pavyonları da bulunmaktadır. Ancak, son yıllarda fuar ekonomik işlevini yitirmeye başlarken geleneksel öğeler de yerini çeşitli sanatçıların katıldığı gazino programlarına bırakmıştır.

İklimi, doğal güzellikleri, tarihsel yapıtları ve şenlikleriyle bir turizm cenneti olan İzmir’de turistik işletme belgeli tesis sayısı 36, yatak sayısı 6568, belediye denetimindeki turistik tesis sayısı 288 yatak sayısı ise 9314’tür.

Okur-yazarlık bakımından Türkiye ortalamasının üstünde olan İzmir’de toplam 998 ilkokul, 47 lise, bağımlı ve bağımsız, toplam 161 ortaokul, 9 İmam Hatip Lisesi, 3 Anadolu Lisesi bulunmaktadır.

1927-28 öğretim yılında İzmir’de 5 resmi ortaokul vardı. Ortaokul sayısı 1979-80’de 140’a, bugün ise 161’e ulaşmıştır. 1980’de ilde 4 özel lise varken, bu sayı bugün 6’ya yükselmiştir. Vakit kaybetmeden İzmir otobüs bileti ara.

İzmir’de ilk yükseköğretim kurumu 1944’te açılan Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu’dur. Ege Üniversitesi 1956 yılında kurulmuştur.

Bugün İzmir’de özel ve M.E.B.’e bağlı toplam 1352 okul bulunmaktadır.

İzmir sosyo-ekonomik konumu itibariyle sağlık hizmetlerinin Türkiye’de en fazla geliştiği üç ilden biridir. İlde önde gelen ölüm nedenleri, kronik-dejeneratif hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve doğum nedeniyle oluşan ölümler.

İzmir’de son yıllarda en çok görülen bulaşıcı hastalık, sarılık, ondan sonra kızamıktır.

1985 sonunda ilin yataklı tedavi kurumlarında toplam 7.101 yatak, 1091 uzman hekim, 523 pratisyen hekim, 2298 hemşire ve 106 ebe bulunmaktadır.