Amasya Kayseri Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Amasya Kayseri Otobüs Bileti

Amasya Kayseri otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Amasya’dan Kayseri’ye giden otobüs firmaları için tıkla!

Giyasiye Şifaiye — İlk tıp mektebi olup 1205 yılında açılmıştır. Yanyana olan bu iki bina içerden bir geçitle birbirine bağlıdır. Kapısı güzel bir şekilde işlenmiştir.

Hamamlar — Sultan Hamamı (1205), Cafer Bey Hamamı (1151), Kadı Hamamı (1548), Salâhattin Hamamı (1590).

Müzeler: Bölge Müzesi — Mahperi Hatun Türbesi bugün müze olarak kullanılmaktadır. Kayseri ve civarlarındaki kazılar ile meydana çıkarılan Phrygia, Hitit devrine ait yazıtlar, lâhitler, tabletler, damgalı küpler ve mühürler teşhir edilmektedir.

Selçuk Müzesi — Sahabiye Medresesi bugün Selçuk devri eserlerini ihtiva eden bir müzedir.

Karum — Asur tüccarlarının koloni kurduğu bir şehirdir. Burada da dört kültür tabakası meydana çıkarılmıştır. İkinci ve üçüncü tabakada M.Ö. 2000 – 1500 yıllarına ait Anadolu – Asur ticarî münasebetlerini gösteren resimli ve çivi yazılı tabletler bulunmuştur. Alt tabakalarındaki binalar, M.Ö. 19 ve 18. yüzyıla, yâni eski Hitit Çağma aittir. Bulunan eserler arasında 15000 kadar tablet, mühürler, kadın idolleri, seramikler bulunmaktadır. Kazılar neticesinde ortaya çıkan eserlerin bir kısmı Kayseri müzesinde, bir kısmı da Ankara (Hitit) Arkeoloji Müzesinde teşhir edilmektedir. Kayseri otobüs biletleri en uygun fiyat garantisi ile sizlere sunuyoruz.

Fraktin — Kayseri’nin 78 Km. güneyindedir. Hititlere ait önemli eserlerden biridir. Yazılı Kaya adıyla anılan kabartma resimler ve hiyogrolif yazılar görülebilir.

Şimşek Kaya — İmam Kulu yakınındadır. Büyük bir kaya üzerine oyulmuş Hitit yazıtları ve kabartma resimleri bulunur.

Erkilet — Şehrin 10 Km. kuzeyinden. Yapılan kazılar neticesinde Hititlere ait bir yerleşme yeri olduğu anlaşılmıştır. Burada bulunan yazıtlar Kayseri müzesine nakledilmiştir. Ayrıca Selçuklular devrinden Çokgöz köprüsü ve Mehmet Paşa Camii görülür (1722).