Amasya Konya Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Amasya Konya Otobüs Bileti

Amasya Konya otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Amasya’dan Konya’ya giden otobüs firmaları için tıkla!

Kare planlı Altunkalem Mescidi, 1223’te yapıldı. Tuğla kubbeyle örtülü olan yapının son cemaat yeri yıkıktır. Doğu duvarındaki pencere çerçevesi, ahşap işçiliğinin özgün örneklerindendir.

Selçuklu Sultanı Alaettin I Keykubat döneminde yapılan (1226), Güdük Minare Mescidi. kare planlı, tek kubbeli bir yapıdır. Duvarların alt bölümü taş. üst bölümü ve kubbe, tuğla ile örülüdür. Önyüzü kaplayan sırlı tuğla ve çinilerden yalnızca kapı üstündeki firuze ve lacivert renkli yaldızlı olanlardan bir dizi günümüze ulaşabildi. Minare, baklava biçimi verilerek örülen tuğla süslemelidir. Minare kaidesinin yüzlerinde yer alan yıldız içinde, kanatlarını açmış bir kartal ve su kuşu figürlü çini levhaların, çevredeki bir saray ya da köşkten buraya aktarıldığı sanılmaktadır. Otobüs biletleri artık tek tık uzağınızda.

Küçük Ayasofya Mescidi,

1235’te yapılan kare planlı, tek kubbeli bir yapıdır. Kubbeye geçişi. Türk üçgenleriyle sağlanan mescidin, kubbe kasnağını firuze ve mor çinili kufi yazı çevreler. Sırlı tuğlalarla zikzak biçiminde örülmüş kubbenin ortasında, firuze ve mor renkli çinilerle yapılan geometrik desenler, mescidin, özgün dış süslemeleridir.