Amasya Malatya Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Amasya Malatya Otobüs Bileti

Amasya Malatya otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Amasya’dan Malatya’ya giden otobüs firmaları için tıkla!

TARİHİ : Malatya’nın 4 Km. kuzey – doğusunda Arsıan adı verilen yerde yapılan kazılar buranın eski bir Hitit şehri olduğunu nu.ycana koymuştur. Bu şehir kalıntılarının M.ö. XIII. yüzyıla ait olduğu zannedilmektedir. Bu şehrin adı Hitit tabletlerinde Maldiya olarak okunabiliyor. Ayni isim Asur ve Urartu kitabelerinde Milidya, Melid, Melidi ve Miluddu şekillerinde geçmektedir Romalılar şehre Melita ve Melitene demişlerdir. Malatya otobüs biletleri için otogara gitmenize gerek yok.

Malatya, M.Ö. 1180 tarihine kadar, Büyük Hatti imparatorluğuna tabiydi. Bu imparatorluğun parçalanmasından sonra, bir kısım Hititliler Fırat nehri ile Amanos dağları arasındaki mıntıkaya ç-ıkilerek irin ufaklı hükümetler kurdular. Bu hükümetlerin birinin merkezi eri Malatya idi. Meliddu kırallığı, M.Ö. 1114 yılından itibaren sırasile Asur kıratlığına ve daha sonra Kargamış’ta hüküm süren Hatti kırallığma tabi olmuştur.

III. Salmanassar (858 – 824) zamanında Meliddu. diğer Hattı kırallarile beraber Asur hâkimiyetini kabul etmişse de bu hâkimiyet uzun sürmemiş ve Urartu devletinin hükümdarı III. Sardur. Meliddu kıratlığını ülkesine katmıştır. II. Sargon (722 – 705) tarafından zaptedilen Meliddu, bundan sonra bir Asur valisinin idaresine verildi.