Amasya Manisa Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Amasya Manisa Otobüs Bileti

Amasya Manisa otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Amasya’dan Manisa’ya giden otobüs firmaları için tıkla!

Manisa tarihinden kaynaklanan zengin bir kültür mirasına sahiptir. Hitit döneminde Ege kültürünün etkisinde kalan yöre, Lidyalılar döneminde önemli bir kültür merkezi olmuştur. Sardes kenti bu dönemde dünyanın en görkemli kentlerinden biridir. Roma döneminde kentler gelişmiş zenginleşmiştir. Sardes, Alaşehir, Akhisar, Hiristiyanlarm Batı Anadolu’da ilk örgütlendikleri 7 kent arasındadır. Türk egemenliğinden sonra Türk-İslam kültürü yayılmaya başlamış, Saruhanoğulları ve Osmanlı dönemlerinde Manisa, Anadolu’nun önde gelen kentlerinden biri olmuştur.

Günümüz Manisa’sında sanayileşme, göçler ve kitle iletişim araçlarının güçlü geleneksel yapıyı büyük ölçüde etkilediği söylenemez.

Giyim-kuşam ve beslenme biçimlerinde Ege bölgesinin genel özellikleri belirgindir.

1922’de yakılan kent, daha sonra Fransızların kentleşme planına göre yeniden kurulmuştur. Günümüzde yörenin tek katlı ya da hanaylı denilen iki katlı avlulu evleri yıkılmakta, yerine çok katlı apartmanlar kurulmaktadır. Ancak Soma, Kula vb. merkezlerde Türk evnini özgün örneklerine rastlamak mümkündür.Web sitemizden online otobüs bileti alabilirsiniz.

Yörenin kültür birikimini, zengin bir halk edebiyatı oluşturmuştur.

Yöreden yetişmiş halk ozanlarına rastlanmamaktadır. Yunus Emre’nin Manisa yöresinde yaşadığı, Kula’nın Emre köyünde gömülü olduğu öne sürülmekteyse de bu konuda yeterli kanıt yoktur.