Amasya Niğde Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Amasya Niğde Otobüs Bileti

Amasya Niğde otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Amasya’dan Niğde’ye giden otobüs firmaları için tıkla!

TARIM

Niğde, Türkiye’nin tahıl deposu İç Anadolu’nun güneyinde yeralır. İl topraklarının büyük bölümünde kuru tarım koşullarında taht) yetiştirilmektedir, ençok buğday ekilir, bunu arpa ve çavdar izler. İl dermason fasulye ülke çapında ün kazanmıştır. Sanayi bitkileri içinde en önemlisi patatestir. Niğde ülkenin ençok patates üretilen ilidir. Ayrıca pancar ve şeker pancarı da üretilmektedir.

İlde elma ve üzüm üretimi de önemli yer tutar. İlde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği önemlidir. Niğde en çok koyun beslenen illerden biridir. Ucuz otobüs bileti ve online otobüs bileti almak için hemen harekete geçin.

SANAYİ

Niğde imalat sanayii 1970’lerde gelişmeye başlamış, bu tarihe gelinceye değin, ildeki büyük ölçekli sanayi kuruluşları kamu sektörüne aitken 1973 de kalkınmada öncelikli iller kapsamına alınmasıyla, özel kesimde de büyük ölçekli işyerleri kurulmaya başlamıştır. İl imalat sanayiinde yeralan işletmelerin büyük çoğunluğu gıda sanayiındedir. Bunlar un, yem, peynir, tereyağı, meyvesuyu ve şeker fabrikalarıdır.

YERALTI

ZENGİNLİKLERİ

Niğde yeraltı zenginlikleri bakımından çok zengin sayılabilecek bir il değildir. İldeki madenler arasında jips, kaolin, kurşun-çinko antimon, mermer ve demir sayılabilir.