Amasya Şanlıurfa Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Amasya Şanlıurfa Otobüs Bileti

Amasya Şanlıurfa otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Amasya’dan Şanlıurfa’ya giden otobüs firmaları için tıkla!

TARIM

Urfa’da il ekonomisinin temelini tarım oluşturur. Bitkisel üretimde tahıllar egemendir. Baklagillerden en çok mercimek ekilir. Sula- nabilen alanlarda pamuk yetiştirilir. İl meyveciliğinde bağcılık ve antepfıstıkçılığı yaygındır.

Türkiye’nin en büyük deneme çiftliği olan Ceylanpınar Devlet Üretme Çiftliği, il sınırları içindedir. Çiftlikte tarla tarımı, bahçe kültürleri ve hayvancılık şubeleri vardır.

İlin güneyinde yeralan ovalar verimli ve geniş düzlüklerdir. Ancak sulama yetersizliği ve iklimin kurak olması nedeniyle verim çok düşüktür. Otobüs firmaları Şanlıurfa’da temiz çalışmaktadır ve yolcuya muazzam önem vermektedir. Güneydoğu Anadoul projesi (GAP) içinde yeralan Atatürk Barajı ve Urfa Tüneli tamamlandığında, ilde sulama sorununun büyük ölçüde çözülmesi ve bitkisel üretimde büyük artışlar olması beklenmektedir. Urfa’da hayvancılık daha çok canlı hayvan yetiştiriciliğine dayanır.

SANAYİ

Urfa, sanayii fazla gelişmemiş bir ildir. İl, 1968’de kalkınmada birinci derecede öncelikli iller kapsamına alınmıştır.

Urfa’da kamu kesimince gerçekleştirilen başlıca sanayi kuruluşları; Hilvan Yem Fabrikası, Siverek Süt Fabrikası, Ceylanpınar Peynir- Tereyağ Fabrikası, Urfa Et Kombinası, Urfa Şarap Fabrikası, Halı ve Yün İpliği Fabrikaları, Urfa II. Tarım Alet ve Makine Fabrikası’dır. Özel kesimin en önemli kuruluşu ise, PİSAS’dır.

YERALTI

ZENGİNLİKLERİ

Urfa yeraltı zenginlikleri bakımından zengin değildir, ilde mermer ve fosfat yatakları dışında önemii bir maden yoktur.