Amasya Sinop Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Amasya Sinop Otobüs Bileti

Amasya Sinop otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Amasya’dan Sinop’a giden otobüs firmaları için tıkla!

TARIM

Tarıma dayalı bir ekonomiye sahip olan Sinop’ta il topraklarının %23’ü tarım alanları kaplamaktadır. Tarım alanlarının %91.finde tahıl ekimi yapılmaktadır. Tahıl ürünleri arasında buğday ilk sırayı alır. Onu sırasıyla mısır, arpa ve pirinç izler.

Baklagillerden fasulye ilk sırayı almaktadır. Onu sırasıyla bakla ve nohut izlemektedir.

İlde sulak vadi tabanlarında sebzecilik yapılır. Bu ürünlerinin başlıcası salatalıktır. Onu pırasa, domates ve lahana izler.

İlde meyvecilik ve bağcılıkta önemlidir. Kestane en yaygın meyvedir. Kestaneyi armut, elma, kiraz ve ceviz izler.

SANAYİ

Sinop, imalat sanayi azgelişmiş illerimizden biridir. 1972’de’ kalkınmada ikinci derecede öncelikli iller arasına alınmıştır. Sinop’ta ticaret kesimi, sanayiden daha gelişmiştir.

İlde ilk büyük ölçekli sanayi kuruluşu Ayancık Kereste Fabrikası’dır. Sinop’taki öbür önemli sanayi kuruluşlarıda, Sinop Cam Fabrikası, Balıksan Balık Ürünleri İşletme Sanayi A.Ş., Boyabat Tuğla ve Kiremit Fabrikası, Ayancık Devlet Kereste Fabrikası’dır. Otobüs bileti almak artık çok kolay.

İlde küçük sanayi kuruluşları pek gelişmemiştir. Küçük sanayi işletmelerinin %45’i metal eşya-makina imalat, %23’ü dokuma, %16’sı orman ürünleri işleme dallarındadır.

YERALTI

ZENGİNLİKLERİ

Yeraltı zenginlikleri bakımında hayli yoksul olan Sinop’ta MTA’nın saptadığı yeraltı madenlerinin ilçelere göre dağılımı şöyledir. Boyabat: Petrol, manganez, asbest, kil Durağan: Linyit Gerze: Kil Ayancık: Kil, kireçtaşı