Amasya Van Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Amasya Van Otobüs Bileti

Amasya Van otobüs bileti alırken fiyatları ve seferleri karşılaştır, en ucuz bileti al! Amasya’dan Van’a giden otobüs firmaları için tıkla!

Van, bir sırır kenti olduğundan komşu ülke kültürlerinden de etkilenmiş, böylece değişik renkler taşıyan bir kültürel birikim oluşmuştur.

Kentsel özelliklerin 1970’lerde belirdiği Van’da geleneksel yaşam biçimi büyük ölçüde sürdürülmektedir; 1980’lerde Van, geleneksel ve çağdaş kültür öğelerinin yanyana yaşadığı bir ildir.

Van’da köklü bir halk şiiri geleneğinden çok, halk öykücülüğünden sözedilebiiir. Öykülerin en bilinenleri: Emrah ile Selvihan, Zaloğlu Rüstem ve Şah İsmail’dir. Yörede yetişmiş halk ozanlarının en bilineni Erciş’li Emrah’tır. Van online otobüs bileti alabilirsiniz. Erciş’li Emrah’ın XVII. yy’da yaşadığı sanılmaktadır.

SÖYLENCELER

Van’ın adı, doğası, ermişleri ve tarihsel olayları çeşitli söylencelere konu olmuştur. En çok bilinen söylenceler şunlardır: Kentin Adına İlişkin Söylence, Van Kalesi’ne İlişkin söylenceler, Erçek Gölü Söylencesi, Şeyh Abdurrahman Söylencesi, Çomar BÖlükbaşı Söylencesi. Al Gül-Mavi Gül Söylencesi.

ATASÖZLERİ

Türk Dil Kurumu’nca Van ve çevresinden derlenmiş atasözlerine örnekler: “Allah adamı it etsin, rût (aç, çıplak) etmesin”, “Kavak dalıyla gürler”, “Elbise yamalığa, can hekime düşmesin”, “Dil kesik baş selamet”.

HALK MÜZİĞİ-OYUNLAR

1950,1961,1967’de yapılan derlemeler, yörenin çok zengin bir müzik ve dağarcığı olduğunu ortaya koymuştur.

Van, bar, halay ve uzun havaların yaygın olduğu bir yöredir. Bağlama kültürünün canlılığını koruduğu Van’da kutsallığına inanılan çoban kavalının özel bir değeri vardır.