Bayburt Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Bayburt Otobüs Bileti

Bayburt otobüs bileti alırken firmaları karşılaştır, en ucuz Bayburt otobüs bileti alımını yap. Bayburt’a giden otobüs firmaları en ucuz fiyatlarla!

Gümüşhane’ye bağlı ilçe iken, 1959 yılında il yapıldı. Gümüşhane-Aşkale-Erzurum kara yolunun 80.km’sinde yer alan kent, Karadeniz’in en eski ve en önemli yerleşmelerinden biridir.
En eski halkı Azziler’di. Urartu egemenliğinin sonuna değin Domana adıyla anıldı. İskitler döneminde ise Gymnias adını aldı. 1048-1049’da, ilk Türkmen birliklerinin akınına uğradı. 1473’te Osmanlıların eline geçti. Kent, tarihsel yapıt bakımından oldukça zengindir.

Ulu Cami: 13.yy Selçuklu yapısıdır. Dikdörtgen biçimli ana mekan, mihrap yönüne dikey sekiz kalın payeyi bağlayan geniş kemerlerle üç nete bölünür. Orta nef, kubbeli kare bir mekanla son bulur. Dikdörtgen bordürlü mihrap sivri kemerlidir. Minaresi biçim ve süslemesiyle dikkat çeker. Yapı, birçok kez onarım görmesine karşın özgünlüğünü önemli ölçüde koruyarak günümüze ulaştı.

Medreseler: Kentte bulunan 3 büyük medrese, yörenin, Orta- çağ’da önemli bir kültür merkezi olduğunu kanıtlar. Bunlar Yakutiye, Museviye ve Mahmudiye medreseleridir.
İlki, 14.yy başlarında Hoca Yakut adına yaptırıldı. Yazılı kaynaklarda, yapının mimarisinin önemli olduğu belirtilmektedir. Günümüze ulaşmayan bu yapının medresesinde, kayıtlara göre büyük bir kitaplık vardı.
ikinci medrese, Olcayto Hüdabende döneminde Fahrettin Emir Mahmut tarafından yaptırıldı. Kaynaklarda, Ulu Cami’nin yanında anıtsal görünüşlü önemli bir yapı olduğu belirtilmektedir. Bu medrese yapısından da günümüze herhangi bir iz kalmadı.
Üçüncüsü, Fahrettin Emir Mahmut’un yaptırdığı ikinci medresedir. Museviye Medresesinin yanında yer alan bu yapı da günümüze ulaşamadı.

Bayburt otobüs bileti fiyatları hakkında bilgi almak ve Bayburt’a giden tüm otobüs firmalarını görmek artık çok kolay!

Kümbet: Cumhuriyet İlkokulunun yanındadır. Ahiler’den Ahmet Zencani’nin mezarı olduğu görüşü yaygındır. Yapı sekizgen planlı, mezar odası ise kare planlıdır. Mihrap nişinin yanlarında yer alan sütunçelerin gövde ve başlıkları geometrik ve bitkisel motiflerle bezelidir. Piramit biçimli çatısı yıkıktır.

Ali Şingah (Şengüi) Hamamı: Bir Akkoyunlu yapısıdır. Klasik dört eyvanlı hamamlar planındadır. Yapının günümüze ulaşan, sıcaklık bölümünün mukarnas dolgulu trompları ile bir köşe odası görülebilir.

Meydan (Çarşı) Hamamı: Kadı Mahmut Çelebi Vakfı olarak bilinmektedir. Merkezi planlı ve 6 eyvanlıdır. Gördüğü onarımlar sonucu, sıcaklık bölümü dışında özgünlüğünü yitirmiş durumdadır.

Taşhan (Bedesten): Ulu Cami’nin yakınında ve Çarşı içindedir. Ne zaman yaptırıldığı bilinmeyen yapının birbirinden ayrı üç bölümü vardır. Kare planlı ana mekan, sivri kemerlerle dört bölüme ayrılır. Her bölüm kubbelerle örtülüdür. Giriş kapılarının tümü taş süslemelidir. Yavuz Sultan Selim döneminde hapishane olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Otobüs bileti sorgulama ve arama sitemiz üzerinden hızlı bir şekilde Bayburt otobüs bileti alabilirsiniz.