Bilecik Otobüs Bileti - OtobusBiletiAra.com
antalya escort
Türkiye'nin en büyük bilet portalı

Bilecik Otobüs Bileti

Bilecik otobüs bileti alırken firmaları karşılaştır, en ucuz Bilecik otobüs bileti alımını yap. Bilecik’e giden otobüs firmaları en ucuz fiyatlarla!

Marmara Bölgesinin doğu kıyısında il merkezi kent. Karasu Vadisine egemen bir yaylanın üzerinde kurulu olan yerleşmenin içmaen Haydarpaşa-Eski şehir demir yolu geçmektedir.
Kentin eski çekirdeği, sözü geçen yaylanın kenarında, dar ve derin vadilerle yarılmış, kale yapımına elverişli bir yerde bulunuyordu. Bizans döneminde, burada Belokme adlı bir kale vardı. Günümüze bu yapının yalnızca temelleri ulaşabildi. 1299’da, Osmanlı İmparatorluğumun kurucusu olan Osman Bey, bu kaleyi ele geçirdi ve Bilecik’te kendisine bir cami ve bir ev yaptırdı. Karısının babası olan Şeyh Edebali’yi buraya kadı atadı. Ölümünden sonra oğlu Orhan Bey de bir cami yaptırdı. Uzun yıllar, Bilecik, tarım ürünleri ile geçinen bir yerleşme olarak varlığını sürdürdü. 20. yy başında, Hüdavendigar (Bursa) iline bağlı Ertuğrul Sancağı’nın merkezi olan Bilecik’in nüfusu 10 bini aşıyordu. 1921’de Yunanistan’ın eline geçen Bilecik, Büyük Taarruz’la , işgalden kurtarıldı. Ancak, bu sırada yamaçlardaki mahalleler tümüyle yanıp kül oldu. Cumhuriyet döneminde, kent, yayla üzerindeki düzlüklerde yeniden kurulup gelişti.

Bilecik otobüs bileti fiyatları hakkında bilgi almak ve Bilecik’e giden tüm otobüs firmalarını görmek artık çok kolay!

Orhan Gazi Camii: 14. yy’da Orhan Gazi tarafından yaptırıldı. Kubbe kurşunla kaplı olduğu için halk tarafından Kurşunlu Camii olarak da tanınır. 1895 ve 1902 yıllarında onarım gördü.

Osman Gazi Camii: Eski Bilecik’in kuzeybatı kesiminde, vadi içindeki platform üzerinde kuruludur. Kurtuluş Savaşı sırasında harap olan caminin kuzey duvarı ile minaresi ve avlu duvarlarından bir bölümü ayaktadır. Cami, 1847’de onarım gördü.

Emirler Camii: Yerleşmenin doğusunda, aynı adı taşıyan mahallede yer alır. 18.yy yapısı olan caminin az bir bölümü günümüze ulaşabildi.

Orhan Gazi İmareti: Eski Bilecik’in doğu ucundadır. Orhan Gazi döneminde yapıldı. Yapı yarı yarıya yok olmuş durumdadır. Yalnızca, orta eksen üzerindeki mekân duvarları ayaktadır.

Edebali Zaviyesi ve Mal Hatun Türbesi: Eski Bilecik’in kuzey kesiminde Orhan Camii’nin üzerindeki bir tepede bulunan ve Orhan Gazi tarafından yaptırılan yapı topluluğudur. İlk yapılan zaviye, çeşitli nedenlerle yıkıldı ve Osman Bey’in eşi Mal Hatun’un türbesi yanında yeniden yaptırıldı. Aynı zamanda Şeyh Edebali’nin de türbesi bulunan yapı topluluğunda, zaviye, mescit, cami, türbe ve dergah vardır.
Yerleşmede ayrıca, Osmanlı dönemine ilişkin Akkaldırım Camii, Karacalar Camii, Ertuğrul Gazi Türbesi, Ayşe Hatun Çeşmesi ve Baki Hamamı bulunmaktadır. Kent 22 Temmuz 1983’te tarihi ve arkeolojik sit alanı olarak ayrıldı.

Otobüs bileti bul ve arama sitemiz üzerinden hızlı bir şekilde Bilecik otobüs bileti alabilirsiniz.